Jak podaje portal „Poradnik Ogrodniczy”, molem spożywczym określa się ćmę omacnicę spichrzankę. Najczęściej można je spotkać w pokarmach sypkich, w tym m.in. cukrze, kaszy, mące, czy płatkach owsianych. Zdarza się je również znaleźć w kawie i herbacie, a także suszonych owocach i orzechach.

Jak wygląda mol spożywczy?

Dorosłe osobniki mola spożywczego przypominają małe ćmy, dorastające do 1 cm o brązowo-szarym kolorze. Samice składają jaja przede wszystkim w produktach sypkich. Są one okrągłe, białe i osiągają średnicę ok 0,5 mm. Po wykluciu larwy mola przybierają postać gąsienic o białym ciele i ciemnej głowie.

O obecności moli spożywczych w naszych produktach świadczyć mogą nie tylko latające ćmy, ale także delikatne pajęczynki, do których przyklejone są grudki produktów spożywczych. Możemy je znaleźć zarówno w naczyniach spożywczych, jak i nakrętek słoików. Są one efektem żerowania larwy mola spożywczego.

YouTube

Skąd się biorą mole?

Mole mogą się pojawić w naszym mieszkaniu po tym, jak przyniesiemy je do domu z zakupami. Szczególnie łatwo przywlec je z ryżem, kaszą, mąką, płatkami owsianymi oraz bakaliami. Mogą wlecieć otworami wentylacyjnymi lub oknem z innych mieszkań.

Często zdarza się, że mole spożywcze możemy przynieść do naszego domu kupując karmę dla zwierząt. Warto zwrócić uwagę także na nią.

Mole spożywcze, a mole ubraniowe

Odróżnienie moli spożywczych od tych ubraniowych ma bardzo duże znaczenie, bo tylko tak możemy dobrać skuteczny sposób ich zwalczania. Mola ubraniowego poznamy po żółtej, czasem lekko srebrzystej barwie. Jest też mniejszy niż mól spożywczy. Zasadniczą różnicą jest jednak miejsce występowania. Mole spożywcze znajdziemy w kuchni, mole ubraniowe w garderobie.

Mole spożywcze uprzykrzają nam życie przez cały rok, w czasie gdy mole ubraniowe dostrzegamy jedynie sezonowo.

Zwalczanie moli spożywczych

Kiedy tylko zauważymy w naszej kuchni mole spożywcze, powinniśmy wyrzucić z szafek wszystkie produkty sypkie - wyrzucamy wszystkie produkty bez wyjątku. Wyrzucone produkty należy zamknąć szczelnie w worku na śmieci i od razu wyrzucić do kontenera – tylko tak unikniemy ich ponownego rozprzestrzenienia się po kuchni.

Następnie dokładnie myjemy szafki szmatkami dezynfekującymi lub gąbką z płynem do naczyń. Należy pamiętać, żeby dokładnie wyczyścić wszystkie zakamarki, również miejsca pod i za szafkami.

Na koniec warto porozstawiać w kuchni pułapki na mole, wybierając te dedykowane dla moli spożywczych. Stosowanie środków na mole ubraniowe nie tylko nie pomoże, ale może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.

Warto także pamiętać, żeby przechowywać wszystkie sypkie produkty w szczelnie zamkniętych pojemnikach, co zdecydowanie utrudni molom dostęp do nich.

YouTube

A wy, w jaki sposób walczycie z molami?

To też może cię zainteresować: Krocionogi już nigdy nie będą problemem. Można się ich pozbyć z ogrodu w bardzo prosty sposób

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Zenek Martyniuk i jego żona mają tego po dziurki w nosie. Fani pochwalają ich niespodziewaną decyzję. O co chodzi

O tym się mówi: Małopolska: IMGW wydało ostrzeżenie. Nad regionem mogą przejść silne burze. Co jeszcze wiadomo