Jak podaje portal „Interia”, krocionogi szczególnie upodobały sobie storczyki, tulipany i begonie. Podgryzając korzenie roślin szkodniki przyczyniają się do obumierania roślin. Co należy wiedzieć o krocionogach i w jaki sposób się ich pozbyć?

To musisz o nich wiedzieć

Krocionogi osiągają wielkość od 2 do 50 mm. Charakteryzują się wąskim i wydłużonym ciałem, składającym się z licznych segmentów. Mogą być brunatne lub czarne. Niektóre gatunki mogą mieć nawet 200 par odnóży. Dość szybko się poruszają, a kiedy poczują się zagrożone, zwijają się w kulkę i nieruchomieją.

Dobrze czują się w miejscach wilgotnych, bytują w wierzchniej warstwie gleby. Ich przysmakami są butwiejące rośliny, kiełkujące nasiona, młode pędy i korzenie roślin. Samice budują w ziemi gniazda, w których składają nawet kilkaset jaj. Wykluwające się z nich młode osobniki wylęgają się po upływie kilku tygodni i żerują na rosnących w ogrodzie roślinach.

Ich prawdziwymi przysmakami są rośliny bogate w cukry, w tym przede wszystkim: storczyki, hiacynty, tulipany, begonie, paprocie i goździki. Mogą dobierać się także do roślin uprawianych w szklarniach, przyczyniając się do obumierania roślin lub ich łamania.

Lepie zapobiegać niż leczyć

Przed pojawieniem się krocionogów uchroni nas dbanie o porządek – krocionogi nie będą miały wówczas dostępu do pożywienia. W domu często opróżniajmy kosz na śmieci i dbajmy o to, żeby nie było w nim wilgoci – dobrze sprawdzi się osuszacz powietrza.

O porządek musimy także zadbać w ogrodzie. Regularnie należy kosić trawę, usuwać pnącza zwłaszcza z elewacji domu. Warto także ścinać gałęzie drzew rosnących tuż obok budynku. Zamykajmy szczelnie pojemniki na odpady. Pozbądźmy się również zmurszałych desek, zalegających stosów gałęzi i liści.

YouTube

Naturalna pułapka

Jeśli krocionogi pojawią się już w naszym ogrodzie, pozbycie się ich nie będzie łatwe. Kiedy tylko poczują się zagrożone uciekają i ukrywają się. Dobrym sposobem może okazać się naturalna pułapka, która umożliwi pozbycie się tych szkodników. Wystarczy wsadzić do ziemi marchewkę lub ziemniaki – krocionogi się na nie rzucą. Po tygodniu wykopujemy pułapko-przynęty i niszczymy insekty.

Dobrze sprawdzi się także porozkładanie w ogrodzie przynęty przygotowanej z otrąb, cukru i środka owadobójczego. Możemy również spryskać pokrojoną sałatę czy rzodkiewkę wspomnianym insektycydem. W skrajnie trudnych przypadkach należy sięgnąć po silniejsze środki chemiczne. Można wykorzystać nagrzewanie gleby do 95 stopni parą wodną lub przeprowadzić opryski.

YouTube

Mieliście kiedyś problem z tymi szkodnikami?

To też może cię zainteresować: Jak skutecznie uporać się z komarami? Te sposoby działają, a do tego są bardzo tanie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Premier Mateusz Morawiecki proponuje nowatorskie rozwiązania. Już niedługo do kanonu lektur może trafić gra komputerowa

O tym się mówi: Piotr Żyła rozwiewa wątpliwości kibiców odnośnie swojej dalszej kariery sportowej. Czy zobaczymy go jeszcze na skoczni