Gigantyczna kara została zatwierdzona. Facebook będzie musiał bardzo słono zapłacić

Gigantyczna kara dla Facebooka została zatwierdzona przez Federalną Komisję Handlu w USA. Firma Marka Zuckerberga będzie musiała zapłacić 5 mld dolarów. Sprawa ma związek z firmą Cambridge Analytica, która miała dostęp do prywatnych danych użytkowników Facebooka.

Facebook będzie musiał bardzo słono zapłacić. Grzywna nałożona przez komisję wyniesie około 5 mld dolarów. Według anonimowych źródeł znajdujących się blisko sprawy, decyzja o niej została przegłosowana wynikiem 3:2.

Karę musi jeszcze zatwierdzić Departament Sprawiedliwości. W większości spraw nie kwestionuje on jednak decyzji komisji handlu. Gdy wyrok zostanie oficjalnie ogłoszony, grzywna dla Facebooka stanie się najwyższą w historii Stanów Zjednoczonych. Tak dużej kary, firma technologiczna w USA nie otrzymała bowiem nigdy wcześniej – donosi „The Guardian”.

Dochodzenie w sprawie wszczęto w 2018 roku. Kara jest pokłosiem wycieku na jaw informacji, jakoby Facebook udostępniał poufne dane swoich użytkowników. W przeprowadzonym śledztwie udowodniono, że firma naruszyła porozumienie z 2011 roku. Firma Cambridge Analytica pozyskała prywatne informacje należące do blisko 50 mln osób.

źródło: o2.pl

Share