Popularny lek wycofany z aptek na całym świecie. W tabletkach odnaleziono zanieczyszczenia!

W USA i Wielkiej Brytanii wycofano popularny lek na zgagę Zantac. W Polsce jego odpowiednikiem jest Ranigast. GlaxoSmithKline, firma produkująca ten produkt, postanowiła usunąć go z rynku zapobiegawczo po tym, kiedy amerykańska Agencja Żywności i Leków wykryła w partii leku szkodliwe dla zdrowia „nieczystości”.

Zantac jest bardzo popularnym na zachodzie lekiem na zgagę. Producent zdecydował się wycofać go ze wszystkich rynków, na których jest dostępny. W partii leku zostały wykryte substancje, które mogą powodować raka.

Zobacz także: 87-LATKA ZAMÓWIŁA LEKI, ŻEBY POZBYĆ SIĘ BÓLU. NIE PRZEWIDZIAŁA TAK DRAMATYCZNEGO OBROTU SPRAW

W składzie Zantacu jest ranitydyna, czyli związek chemiczny blokujący wydzielanie kwasu solnego przez komórki okładzinowe żołądka. Do czasu potwierdzenia jakości leku nie będzie on sprzedawany w aptekach i hurtowniach.

W ubiegłym miesiącu z rynku w Polsce został wycofany popularny w naszym kraju Ranigast. Główny Inspektorat Farmaceutyczny podał w komunikacie, że decyzja o usunięciu leku podyktowana była zanieczyszczeniem tabletek substancją czynną N-nitrozodimetylenoaminą (NDMA).

Zobacz także: CHORYM NA TĘ CHOROBĘ LEKI ZOSTANĄ PODAROWANE ZA DARMO, WSZYSTKO OPŁACI NFZ

Po tym wstrzymano prewencyjnie sprzedaż wszystkich leków zawierających tę substancję czynną.

Źródło: „wp.pl”

Share