Wiele osób zakochało się w smaku borówki amerykańskiej i przedkłada ją nawet nad polską pospolita jagodę, która jest niezwykle delikatnym owocem, mocno barwiącym, a do tego ma krótki termin przydatności do spożycia, bo szybko pleśnieje. Stąd wielka popularność borówki wśród Polaków, jednak ceny tego owocu w sklepach, na bazarach i w warzywniakach potrafią zwalić z nóg.
Może zatem warto pomyśleć o samodzielnej uprawie, jeśli posiadamy miejsce w ogrodzie lub na działce? To naprawdę wdzięczne krzewy. Które nie potrzebują wiele, by obrodzić pysznymi owocami, którymi możemy się cieszyć przez całe lato. Co jednak jest potrzebne – oprócz sadzonek borówki – by mieć własną małą plantację tych jagód?
fot. Pixabay
Uprawa borówki w domowych warunkach nie jest trudna! Jak to zrobić?
Jak większość owoców i warzyw należących do tzw. superfoods, borówka jest niezwykle prostą w uprawie, nieskomplikowaną rośliną, z której poradzi sobie nawet ogrodniczy laik. Jest odporna na choroby i insekty, nie trzeba jej opryskiwać, gdyż mszyce ją omijają. Aby jednak sadzonki borówki wydały mnóstwo owoców muszą rosną w pełnym słońcu.
Serwis dom.wp.pl informuje, że na polskim rynku występuje wiele odmian borówki. Z wcześnie owocujących znane są Bluetta, Earliblue, Poirot, Sunrise i Spartan, później owoce wydają Nelson, Berkeley i Bluecrop, a na jesieni można zbierać owoce z odmian Darrow, Herbert i Blugold.
fot. Pixabay
Borówkę sadzi się wczesną wiosną lub jesienią, zależnie od odmiany. Najlepsza gleba dla wzrostu to kwaśne podłoże o dużej zawartości próchnicy. Borówka musi rosnąć w pełnym słońcu – w cieni przestaje kwitnąć i owocować.
Krzaczki trzeba wsadzić do ziemi z odstępem 1,5 metra, przy zachowaniu przerwy 3 metrów między olejnymi rzędami. Doły sadzonek powinny mieć średnicę ok. 80 cm i być głębokie na około 40 cm. Na dno trzeba wysypać torf, to zapewni dodatkową kwasowość gleby.
Borówkę należy regularnie podcinać, jeśli chodzi o pędy, gdyż to pozwoli uzyskać więcej owoców. Najwięcej borówek znajdziemy na pędach 2-3 letnich. Tę czynność trzeba wykonać wczesną wiosną, zanim zacznie się wegetacja roślin.
Roślinę należy często podlewać, a raz w roku nawozić nawozem do roślin owocujących lub mieszanką specjalnie do jagód. Ziemię wokół warto wyściółkować, aby wilgoć nie uciekała z gleby, warto wykorzystać torf, korę lub trociny iglastych drzew.
Na zimę najlepiej zabezpieczyć młode krzewy grubą warstwą ściółki. Jedyną chorobą, jaka atakuje borówkę jest szara pleśń. Liście, na których pojawiły się charakterystyczne kropki trzeba usunąć, a całą roślinę zrosić specjalnym środkiem do usuwania grzybicy.
fot. Pixabay
Jak informował portal "Życie": KONTROLERZY ROZPOCZĘLI PRACĘ NA TERENIE CAŁEJ POLSKI, KARY MOGĄ TRAFIĆ DO MILIONÓW POLAKÓW. JAK USTRZEC SIĘ ZAPŁACENIA NAWET 700 ZŁOTYCH
Przypomnij sobie: LOKALE GASTRONOMICZNE W CAŁEJ POLSCE PRZECHODZĄ MASOWE KONTROLE. NIE JEST DOBRZE, KLIENCI MAJĄ SIĘ CZEGO OBAWIAĆ
Portal "Życie" pisał również: WZRUSZAJĄCA POSTAWA KSIĘDZA ZASŁUGUJE NA NAŚLADOWANIE. NIEKTÓRZY PORÓWNUJĄ GO DO ŚW. FRANCISZKA, MÓWI, ŻE KAŻDY MA WSTĘP DO KOŚCIOŁA