Jak podaje portal „Wirtualna Polska”, w wielu przypadkach bezsenne noce stanowią wynik naszych negatywnych przyzwyczajeń i złych nawyków, poprzedzających położenie się do łóżka. Czego należy unikać wieczorem, żeby jakość naszego snu była najlepsza?

Sen ma znaczenie

Do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu niezbędny jest sen. Jego odpowiednia ilość pozwala zregenerować siły po całodziennej aktywności, wzmocnić układ immunologiczny, a nawet obniżyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu i chorób serca.

Niewystarczająca ilość i jakość snu sprawia, że rankiem jesteśmy rozdrażnieni, zmęczeni i ciężko jest nam się na czymkolwiek skupić. Długotrwale występująca bezsenność prowadzi do pojawienia się chorób układu krążenia, problemów z oddychaniem, zaburzeń ze strony układu pokarmowego, a także depresji.

Tego unikaj przed snem

Nie ma ściśle określonych norm, które mówią, ile powinniśmy przespać godzin. Każdy z nas ma bowiem inne potrzeby w tym zakresie. Znajdziemy jednak listę czynności, które wykonywane przed pójściem spać powodują obniżenie jakości naszego snu lub bezsenności. Czasem zmiana nawyków pozwala pozbyć się problemów ze snem.

Nocny wypoczynek może zakłócić zbyt obfita i ciężkostrawna kolacja zjedzona późną porą. Aktywują one układ pokarmowy do wzmożonej pracy, podobnie działają na nasz mózg, przez co przestajemy czuć senność. Dla zdrowego snu najlepiej zjeść posiłek na 2-3 godziny przed położeniem się spać. Powinien on być lekki.

Wysiłek

Negatywnie na nasz sen może wpłynąć także zbyt intensywna dawka aktywności fizycznej przed snem. Trening wyzwala endorfiny, które czynią nas nie tylko bardziej szczęśliwymi, ale także pobudza nas. Przed snem znacznie lepiej sprawdzi się joga albo krótki spacer.

Wieczorem powinniśmy się wyciszyć i zrelaksować. Dla dobrej jakości snu niewskazana jest praca do późnych godzin. Generuje ona stres, i uniemożliwia odprężenie się. Z całą pewnością nie należy zabierać pracy do łóżka – ma być ono miejscem kojarzącym się nam z odpoczynkiem, a nie z pracą.

Pixabay

Elektronika, ekrany

Do skutecznych niszczycieli dobrego snu należą smartfony, laptopy i telewizory. Emitują one niebieskie światło, które dla naszego mózgu jest sygnałem, że jest już dzień i czas na działanie. Ta myląca informacja wstrzymuje wytwarzanie melatoniny, która odpowiada za uczucie senności.

Korzystanie z tych urządzeń systematycznie może doprowadzić do chronicznych problemów ze snem. Najlepiej porzucić te sprzęty już na dwie godziny przed położeniem się do łóżka. Ten czas możemy poświęcić na wyciszenie.

Pixabay

Popełniacie te błędy przed snem?

To też może cię zainteresować: Pokarmy, które mogą wpływać negatywnie na stawy. Wyeliminowanie ich z jadłospisu to klucz, inne mogą nam pomóc

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Monika Kuszyńska zdradziła jak wygląda jej życie po wypadku. Jak radzi sobie była wokalistka Varius Manx

O tym się mówi: Nieuczciwe praktyki restauratorów. To się w głowie nie mieści. Na co zwracać uwagę