Cierpienie i ból związane ze sztywnością stawów, reumatyzmem i chorobami zwyrodnieniowymi potrafią naprawdę mocno wyłączyć nas z życia. Okazuje się jednak, że spory wpływ na nasz stan może mieć dieta – szczególnie produkty, który działa niekorzystanie na nasz organizm i dodatkowo nasilają dolegliwości i stany zapalne. Jest jednak żywność funkcjonalna, która pomaga w trudnych momentach i łagodzi bóle i opuchliznę. Ważny jest również ruch i aktywność fizyczna. Nie wolno się nam „zastać”.

Choroby reumatyczne, w tym sztywność stawów i reumatyzm szczególnie dokuczają jesienią i zimą, ale w chłodne letnie dni też potrafią dać w kość. Warto przemyśleć naszą dietę i pewne produkty z niej wykluczyć, zastępując tym, które działają cuda!

Dieta na choroby stawów? To działa, niektóre produkty trzeba wyeliminować

Przede wszystkim, trzeba zastanowić się nad zawartością naszej lodówki. Warto wykluczyć z jadłospisu produkty, które nasilają stany zapalne. Są to m.in. czerwone mięso (lepszym źródłem białka i przy okazji OMEGA-3 będą ryby), kiełki lucerny, olej słonecznikowy, a także mleko i nabiał, cukier, sól, kofeina (kawa i herbata, a także napoje energetyczne i suplementy diety z tym składnikiem), rabarbar, szpinak, botwina, kakao i żurawina.

fot. Pxhere

A co wprowadzić do diety? Jak informuje portal styl.pl, dziką różę, która zawiera substancję zwaną GOPO regenerującą stawy i ich zwyrodnienia, a także ma działanie przeciwbólowe i antyzapalne. Warto spożywać ją w formie mielonej, niepoddanej wysokim temperaturom (herbata czy dżem nie pomoże). Warto również jeść ananas, o ile nie mamy cukrzycy, gdyż zawiera działającą przeciwbólowo i przeciwzapalne bromelainę.

fot. Pexels

Olej lniany również działa cuda, gdyż zmniejsza sztywność i ból. Dzieje się tak przez zawartość kwasu oleinowego, który zwalcza wolne rodniki, powodujące zapalenie. Świetnie sprawdzi się również sezam, który dzięki zawartości miedzi zwalcza obrzęki, a także łączy kolagen z elastyną, przywracając stawom elastyczność.

fot. Pxhere

Jak informował portal "Życie": ZASKAKUJĄCE ODKRYCIE W JEDNYM Z POLSKICH MIAST. CZEKAŁO NA ODNALEZIENIE DEKADY. CO JEST W WIADOMOŚCI SPRZED LAT

Przypomnij sobie: JAKIE SĄ ULUBIONE SMAKI KANDYDATÓW NA PREZYDENTA? KULINARNE GUSTA ANDRZEJA DUDY I RAFAŁA TRZASKOWSKIEGO KOMPLETNIE SIĘ RÓŻNIĄ

Portal "Życie" pisał również: JEDNE Z BANKÓW OSTRZEGŁ KLIENTÓW PRZED INSTALACJĄ FAŁSZYWYCH APLIKACJI. MOGĄ WYSSAĆ Z NASZEGO KONTA WSZYSTKIE ŚRODKI