Jak podaje portal „O2”, w czasie remontu zabytkowego dworca kolejowego w ścianie natknięto się na zamurowana butelkę, w której znajdował się list napisany 15 marca 1941 roku. Jego autorami jest dwóch mężczyzn, którzy w okresie okupacji byli przymusowymi pracownikami. Co napisali mężczyźni w wiadomości przechowanej w kapsule czasu?

Wiadomość sprzed lat

Autorzy listu znalezionego w czasie remontu dworca kolejowego w Nowych Skalmierzycach, prosili w swojej wiadomości o tym, żeby wspomnieć nie tylko o nich, ale także o okresie okupacji hitlerowskiej.

Jeden z mężczyzn przedstawił się jako Jan Karalewski, który przyszedł na świat 27 stycznia 1902 roku, drugi z kolei, jako Władysław Sobański, urodzony 13 maja 1900 roku. List, choć nadgryziony już zębem czasu, to i tak pozostaje czytelny.

„Obaj z Kalisza zamurowaliśmy tę kartkę na pamiątkę. Kto znajdzie tę kartkę, to sobie przypomni hitlerowską wojnę z ludźmi, jak to krzyżaki ludzi wysiedlali” – możemy przeczytać na napisanej przez mężczyzn wiadomości.

Listy w butelkach pływają nie tylko w morzach. I nie tylko w filmach lub na kartach książek… Życie też pisze czasem...

Posted by Burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Jerzy Łukasz Walczak on Saturday, July 4, 2020

Zdjęcie odkrytej wiadomości opublikował na swoim profilu na Facebooku burmistrz miasta Nowe Skalmierzyce, pan Jerzy Łukasz Walczak. Komentujący zdjęcie internauci apelowali o odnalezienie potomków Jana Karalewskiego i Władysława Sobańskiego, aby poznać losy obu mężczyzn.

Burmistrz zapewnił, że całą sprawą zajmie się miejski archiwista, a wiadomość sprzed kilku dekad zostanie odpowiednio wyeksponowana, upamiętniając nie tylko jej autorów, ale trudne czasy, o których napisali.

Posted by Burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Jerzy Łukasz Walczak on Thursday, August 30, 2018

Jak myślicie, jak potoczyły się losy autorów listu?

To tez może cię zainteresować: Czy na tym nagraniu ukazał się sam Chrystus? Niesamowite odkrycie pewnej kobiety w skale

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Tajemnice Papieża Franciszka powoli wychodzą na jaw. W międzyczasie poznajmy jego codzienność. Z czego zrezygnował Papież

O tym się mówi: Jakie są ulubione smaki kandydatów na prezydenta? Kulinarne gusta Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego kompletnie się różnią