Używając Internetu trzeba przygotować się na to, że przy nieostrożnym po nim surfowaniu narażamy się na spore nieprzyjemności, gdyż zagrożenia czekają na nas na każdym kroku.

W sklepach Apple Store czy Play Google nie ma już byt wielu aplikacji, które mogłyby spowodować, że nasze finanse czy dane znajdą się w niebezpieczeństwie, jednak zawsze znajdą się niechlubne wyjątki. Właśnie o nich powiadomił niedawno Santander Bank Polska, o czym przypomina serwis dobreprogramy.pl.

Lepiej nie instalować ich na smartfonie, jeśli nie jesteśmy w stu procentach pewni, że to bankowość internetowa naszego banku. Mogą poczynić wiele szkody!

Klienci jednego z działających w Polsce banków muszą mieć się na baczności. Pojawiły się liczne aplikacje udające bankowość internetową właśnie tej instytucji. To oszustwo, przez które szybko pozbędziemy się wszystkich pieniędzy!

Santander Bank Polska z ważnym komunikatem do klientów. Chodzi o fałszywe aplikacje na smartfony!

Wyłudzenia pieniędzy tą drogą nie są szkodliwe tylko dla samych klientów, ale również dla banków, które muszą oddawać skradzione środki klientów, ale tracą sporo ze swojej reputacji.

Już w zeszłym roku pojawiła si ę sytuacja, gdy sąd nakazał wypłatę oszukanej kobiecie pieniędzy przez bank. W przypadku bankowości internetowej zadbanie o bezpieczeństwo jest niezwykle trudne, dlatego częste są komunikaty podobne do tego, które ostatnio wydał Santander Bank Polska.

Chodzi o tzw. ataki phishingowe, których celem jest wykradzenie naszych danych poprzez instalację złośliwego oprogramowania i w ten sposób przejęcie kontroli nad urządzeniem.

Cyberprzestępcy specjalizują się w rozsyłaniu maili lub SMS-ów, w których nakłaniają do klikania w link. Podszywając się pod system komunikacji banku, do którego mamy zaufanie przechwytują nasze dane i dostęp do konta. Nie wolno instalować jakichkolwiek aplikacji z nieznanych nam źródeł, bez autoryzacji. Dany program czy aplikacja często proszą o zatwierdzenie „ułatwień dostępu”. To prosta droga do padnięcia ofiara oszustwa.

Zainstalowane szkodliwe oprogramowanie może w naszym telefonie zrobić wszystko. Wiele z nich skanuje aplikacje, szukając zapisanych kart płatniczych. W ten sposób można pozbyć się gotówki w konta w ciągu kilku sekund. Może również szukać danych do logowania w bankowości mobilnej i inną drogą, ale dokona tego samego.

Santander Bank Polska zwrócił uwagę na ważny fakt – nie zawsze oprogramowanie śledzące to fałszywa bankowość internetowa. Niezwykle często są to aplikacje, których nie podejrzewamy o takie działanie – gry, edytory zdjęć, itp. W Play Google można uruchomić funkcję PlayProtect, która skanuje urządzenie w poszukiwaniu takich szkodliwych aplikacji. Można również nie zezwalać na instalację aplikacji z nieznanych źródeł.

Jak informował portal "Życie": POLACY MUSZĄ SIĘ PRZYGOTOWAĆ NA ZMIANY W BANKOMATACH. TEGO JESZCZE NIE BYŁO, BĘDZIE MNIEJ BANKNOTÓW PRZY WYPŁACIE

Przypomnij sobie: CZY CZEKAJĄ NAS CIĘCIA MINIMALNEJ PENSJI? DO MEDIÓW WYCIEKŁY NIEPOKOJĄCE INFORMACJE, SĄ SPRZECZNE Z OBIETNICAMI

Portal "Życie" pisał również: TO, JAK ZAPISUJEMY ZNAK X UJAWNIA NASZĄ OSOBOWOŚĆ, TWIERDZĄ EKSPERCI OD GRAFOLOGII. PROSTY TEST ZDRADZA NASZE DRUGIE JA