Przemysł spożywczy od lat stosuje rozmaite dodatki do żywności dostępnej w sklepach, które usystematyzował w formę listy zaczynającą się od litery E Komitet Naukowy Technologii Żywności. Te tajemnicze dla większości z nas substancje mają poprawiać zapach, smak, wygląd, konsystencję czy trwałość. Wiele osób obawia się, że te dodatki mogą wpływać negatywnie na nasze zdrowie. Co kryje się za tajemniczymi symbolami z E na początku?

Jak informuje portal zywienie.abczdrowie.pl, w Polsce dziś w użyciu istnieje około 300 dodatków do żywności, zgodnie z unijnymi dyrektywami i pozytywną opinią Państwowego Zakładu Higieny.

Podzielona została na łącznie 24 grupy, w tym wśród głównych znajdują się konserwanty, barwniki, przeciwutleniacze, preparaty żelujące i zagęszczające, substancje zakwaszające, słodzące, smakowe, zapachowe. Wato zauważyć, że substancje te nie zawsze są sztuczne. Wiele z nich to występujące naturalnie składniki.

Warto jednak pamiętać, że nadużywanie w diecie pokarmów z dodanymi do składu dodatkami z E” na początku jest niekorzystne dla zdrowia, szczególnie jeśli mamy problemy z układem pokarmowym bądź jesteśmy alergikami. Jak wynika z obliczeń specjalistów, rocznie przeciętny Polak zjada aż 2 kilogramy takich substancji!

Jakie dodatki do żywności są dla nas szkodliwe?

Wśród barwników dodawanych do żywności szkodliwe są szczególnie: E 102 (tartrazyna), E 110 (żółcień pomarańczowa) , E 124 (czerwień koszenilowa), E 127 (erytrozyna), E 133 (błękit brylantowy), E 141 (kompleksy miedziowe chlorofilu i chlorofiliny) czy E 154 (brąz FK).

Konserwanty również powodują rozmaite skutki uboczne, a wśród tych, których powinniśmy z różnych powodów unikać są: E 120 (kwas benzoesowy), E 220 do 228 (siarczyny), E 249 (azotyny potasu) i E 250 (azotyny sodu) i E 284 (kwas borny).

Równie mocno trzeba uważać na składniki żelujące i zagęszczające, w tym E 400 (kwas alginowy) – - szczególnie powinny unikać go kobiety w ciąży przez utrudnianie wchłaniania żelaza i E 407 (karagen), który u dzieci wywołuje wzdęcia.

Wśród zastępników cukru trzeba uważać na E 420 (sorbitol) i E 421 (mannitol), stosowane w żywności dla diabetyków. Składniki działają przeczyszczająco, ale u niemowląt i dzieci mogą wywołać mocną biegunkę.

fot. Food Navigator

Przypomnij sobie o… MATKA ROBERTA BIEDRONIA W ZASKAKUJĄCYCH SŁOWACH O KINDZE DUDZIE. CZY PONIESIE KONSEKWENCJE?

Jak informował portal Życie: KRAKÓW: RYNEK PRACY MA POWAŻNE PROBLEMY. KOGO SZUKAJĄ NAJBARDZIEJ I CO TO OZNACZA DLA SZUKAJĄCYCH PRACY

Portal Życie pisał również o… BYŁ WIELKĄ GWIAZDĄ "IDOLA" I NAGLE ZNIKNĄŁ. JAK TERAZ ŻYJE SZYMON WYDRA