Choć na szczyt sezonu grzybowego musimy jeszcze poczekać to w wielu lasach na terenie całej Polski – mimo suszy – możemy znaleźć wysyp grzybów. Zaprawieni grzybiarze ruszyli na leśne szlaki, by odnaleźć najpiękniejsze i najbardziej dorodne okazy.

Jednak – może z niewiedzy lub obawy – nie zbierają jednej z najciekawszych odmian borowika. Ten grzyb, jeśli zostanie szerzej rozpropagowany, może stać się prawdziwym przysmakiem na polskim stołach, donosi portal Pikio.pl

Gatunek grzyba, który pomijają nawet wytrawni grzybiarze może się stać hitem na polskich stolach!

Okazuje się, że w tym roku wytrawni grzybiarze kierują się głównie w Beskidy, gdzie nastąpił wysyp grzybów. Być może przyczyną jest fakt, że województwo śląskie w tym roku nie cierpi szczególnie z powodu suszy, a wręcz przeciwnie – opady występują tu regularnie i są dość obfite.

fot. Pixabay

W tym regionie pojawiło się dużo okazów pewnej odmiany borowika, powszechnie lecz błędnie traktowanej jako grzyb trujący. Chodzi o borowika ceglastoporego, który jest niezwykle podobny do częstego w polskich lasach „szatana”, jednak nie można się nim zatruć, gdyż jest jadalny i to bardzo smaczny!

Świetnie sprawdza się jako dodatek do sosów i wielu dań. Jedynym jego minusem jest to, że potrzebuje znacznie dłuższej obróbki termicznej, gdyż jest dość twardym grzybem.

Jak go rozpoznać? Ma żółty trzonek, na którym znajdują się nieregularne strzępki w kolorze ceglastej czerwieni. Blaszki pod spodem kapelusza mają różne barwy: żółtą, oliwkową czy rudą.

Miąższ tego borowika po przekrojeniu natychmiast staje się siny. Okres jego występowania w lasach jest długi – od maja do późnej jesieni i dodatkowo, nie atakują go szkodniki, ani robaki.

fot. Pixabay

Przypomnij sobie o… MATKA ROBERTA BIEDRONIA W ZASKAKUJĄCYCH SŁOWACH O KINDZE DUDZIE. CZY PONIESIE KONSEKWENCJE?

Jak informował portal Życie: KRAKÓW: RYNEK PRACY MA POWAŻNE PROBLEMY. KOGO SZUKAJĄ NAJBARDZIEJ I CO TO OZNACZA DLA SZUKAJĄCYCH PRACY

Portal Życie pisał również o… BYŁ WIELKĄ GWIAZDĄ "IDOLA" I NAGLE ZNIKNĄŁ. JAK TERAZ ŻYJE SZYMON WYDRA