Dziś rozpoczął się Black Friday. Z tej okazji wiele popularnych marek znacznie obniżyło ceny swojego asortymentu. Przed wpadnięciem w zakupowy szał warto jednak pamiętać, że sklepy mają swoje sztuczki, by na obniżkach cen… sporo zarobić.

Kulisy promocyjnych ofert odsłania strona internetowa Fake Friday. To właśnie na niej możemy śledzić manipulacje sprzedawców, którzy działają na polskim rynku.

Fake Friday obnaża oszustwa sprzedawców. To właśnie na tej stronie możemy sprawdzić, czy sprzedawca sztucznie nie zawyżył cen swoich produktów, by ich obniżki wydawały się bardziej atrakcyjne. To właśnie w ten sposób niektóre marki próbują zachęcać niezdecydowanych klientów do zakupu.

Choć Black Market to święto niskich cen, to w tym dniu szczególnie należy mieć się na baczności. Nie chodzi jednak tylko o to, że może nas ponieść zakupowy szał i wydamy więcej, niż zamierzaliśmy. Możemy również paść łupem chciwych sprzedawców.

W sieci powstała strona, która ma minimalizować ryzyko wpadnięcia w pułapkę pozornie atrakcyjnych promocji. Jej twórca przez ostatnie pół roku zbierał dane na temat cen tysięcy produktów dostępnych w sklepach internetowych. Na swojej stronie autor pisze:

Napisałem bota, który kilka razy w miesiącu sprawdzał ceny produktów w sklepach z elektroniką. Podaję tutaj najniższą cenę jaką bot odczytał w ostatnich 6 miesiącach. To są ceny takie jakie podawały strony. Łącznie kilkadziesiąt tysięcy produktów ma tutaj swoje ceny. Aby sprawdzić dany produkt, należy wpisać producenta i model produktu.

Fake Friday pokazuje najniższą cenę wybranego produktu, za którą sprzedawano go w ciągu ostatnich 6 miesięcy. W wygodny sposób można ją porównać z ceną, którą sprzedawca przygotował z okazji Czarnego Piątku. W ten sposób dowiemy się, czy kwota nie została wcześniej sztucznie zawyżona.

Sprzedawcy na kilka dni przed Black Friday mogą bowiem specjalnie podnosić ceny, by potem kusić konsumentów wyższymi rabatami. Pozornie atrakcyjna promocja może zakończyć się nawet przepłaceniem za zakupiony towar.

Portal "Życie" informuje... BLACK FRIDAY JUŻ WKRÓTCE. OTO LISTA SKLEPÓW BIORĄCYCH UDZIAŁ W AKCJI

Na portalu "Życie" dowiesz się również... MIASTA ROZDAJĄ PIENIĄDZE NA REMONT. KAŻDA RODZINA MOŻE OTRZYMAĆ NAWET 40 TYS. ZŁ. JAKIE WARUNKI TRZEBA SPEŁNIĆ

Warto sobie przypomnieć... TEN SKLEP OBNIŻA CENY NA STAŁE! MIĘSO I NABIAŁ KUPIMY O POŁOWĘ TANIEJ