Rząd wytacza ciężkie działa w walce ze smogiem. Nawet 40 tys. zł dofinansowania mogą otrzymać Polacy, którzy zdecydują się na wymianę pieca węglowego.

Szacuje się, że w największych polskich miastach do wymiany pozostało około 170 tys. nieekologicznych urządzeń. W zależności od miasta, za wymianę pieca można otrzymać od 6 do nawet 40 tys. zł.

Wrocław

We Wrocławiu dofinansowanie jednorazowe wynosi od 25 proc. do 15 tys. zł. W ramach programu Kawka Plus miasto zwróci 100 proc. kosztów związanych z wymianą pieca, jeśli nie przekroczą one kwoty 15 tys. złotych.

Ponadto Wrocław udziela również dofinansowań na wymianę okien (1000 zł na każde) oraz dużych ulg podatkowych dla mieszkańców lokali komunalnych. Pula środków na walkę ze smogiem wynosi 330 mln zł.

Warszawa

Do 2020 roku stolica chce pozbyć się wszystkich nieekologicznych pieców. W tej chwili na terenie Warszawy znajduje się około 1446 tego typu urządzeń. Na walkę z nimi miasto przeznaczyło 300 mln zł.

Dofinansowanie do wymiany pieca może wynieść od 10 tys. do 40 tys. zł. Miasto zwróci 100 proc. kosztów, jeśli wniosek zostanie złożony do końca 2020 roku. Po upływie tego czasu kwota będzie maleć.

Poznań

W stolicy Wielkopolski do wymiany pozostało jeszcze około 25 tys. nieekologicznych pieców. Do niedawna na ich wymianę można było otrzymać 6 tys. zł.

Teraz poznańscy urzędnicy zadecydowali o podwojeniu tej kwoty. Dotacje mogą wynieść od 12 do 15 tys. zł. Zyskamy więcej, jeśli wymienimy piec na instalację fotowoltaiczną.

Łódź

Łódź zmaga się z istną plagą pieców węglowych. W mieście pozostało ich jeszcze ponad 100 tys. Miasto przewiduje dofinansowania w wysokości 80 proc. dla klientów indywidualnych oraz w wysokości 50 tys. zł dla wspólnot mieszkaniowych, które przyłączyły się do miejskiej sieci cieplnej lub gazowej.

Gdańsk

W Gdańsku pozostało jeszcze około 6 tys. trujących pieców. Mieszkańcy, którzy planują ich wymianę, mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości do 7 tys. zł.

O wyższe kwoty mogą ubiegać się wspólnoty mieszkaniowe, dla których przewidziano aż po 20 tys. zł.

Kraków

W ostatnich latach w Krakowie udało się wymienić już 45 tys. pieców węglowych. W mieście pozostało ich jeszcze około 4 tys. Krakowscy urzędnicy na ich wymianę dają dofinansowanie w wysokości od 60 do 100 proc.

Na portalu "Życie" dowiesz się także... OGROMNE ZMIANY W ZWOLNIENIACH LEKARSKICH. „TO ABSURDALNE, NIEPRZEMYŚLANE I MECHANICZNE PODEJŚCIE”

Portal "Życie" informuje również... POLSKA BĘDZIE MIAŁA WŁASNY ŁUK TRIUMFALNY. OGROMNY POMNIK POWSTANIE JUŻ WKRÓTCE

Warto sobie przypomnieć... 27 GRUDNIA DODATKOWYM DNIEM WOLNYM DLA NIEKTÓRYCH POLAKÓW. KTO BĘDZIE MIAŁ DŁUŻSZĄ PRZERWĘ ŚWIĄTECZNĄ