Sytuacja epidemiologiczna w kraju sprawia, że codzienność dla wielu pracowników oraz przedsiębiorców jest naprawdę niełatwa. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że wprowadzone obostrzenia zamknęły część branż i zamroziły niektóre działy gospodarki na wiele miesięcy.

Nie wiadomo, jak długo potrwają ograniczenia dla gastronomii, zamknięcie hotelarstwa czy branży fitness. Przedsiębiorcy stawiają sprawę jasno – wielu z nich zbankrutuje, już teraz ledwie wiążą koniec z końcem, stracili wszak źródło zarobku.

Magda Gessler. Źródło: Youtube TVN Foodie
Magda Gessler. Źródło: Youtube TVN Foodie

Otwarcie restauracji Magdy Gessler i policyjna kontrola

Na znak protestu część właścicieli firm, które dotknęło zamknięcie, postanowiła sprzeciwić się obostrzeniom i otworzyć. Zrobili to nie tylko niektórzy hotelarze czy właściciele stoków narciarskich, ale i siłownie oraz restauracje.

Portal Lelum zauważa, że jednym z lokali, który postanowił dołączyć do wielkiej akcji #otwieraMY, jest restauracja sygnowana nazwiskiem Magdy Gessler. Choć prowadzona przez kogo innego placówka została otwarta, gwiazda mówiła wprost, że nie popiera tej decyzji, lecz nie ma na nią wpływu.

Restauracja z Podhala otworzyła się z zachowaniem reżimu sanitarnego. W dniu otwarcia w lokalu pojawili się klienci oraz policjanci – pięć osób i urzędniczki z sanepidu. Kontrolę przeprowadzono w godzinach obiadowych. Mówi się, że konsekwencje mogą spotkać nie tylko właścicieli, ale i klientów, którzy oficjalnie spożywali pokarmy w przestrzeni zamkniętej, ale nie we własnych domach, i nie zasłaniali nosów oraz ust.

I choć działanie placówki jest niezgodne z rozporządzeniem, należy zwrócić uwagę, że obecne obostrzenia są z kolei niezgodne z prawem – wszak w Polsce nie wprowadzono stanu wyjątkowego, a tego typu zasady w świetle Konstytucji są ważne jedynie, gdy wprowadza się je w formie ustawy.

Warto także nadmienić, iż przedsiębiorcy ukarani przez policję czy sanepid karami za otworzenie działalności z zamkniętych branż, którzy zdecydowali się wystąpić na drogę sądową, wygrywają sprawy właśnie ze względu na niekonstytucyjność kar i brak podstaw prawnych do ich przyznania.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: PROGRAM IZABELI JANACHOWSKIEJ POWRACA. FANI PRZYGOTOWAŃ ŚLUBNYCH PONOWNIE BĘDĄ MOGLI OGLĄDAĆ TE EMOCJONUJĄCE CHWILE W TELEWIZJI

O tym się mówi w Polsce: KRYSTYNA PAWŁOWICZ SKOMENTOWAŁA DZIAŁANIA WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY. CZY TYM RAZEM PRZESADZIŁA? JERZY OWSIAK JEST KOMPLETNIE ZASKOCZONY

O tym się mówi na świecie: NIEOCZEKIWANA DECYZJA DONALDA TRUMPA. TAKIEGO OBROTU SPRAW NIKT SIĘ NIE SPODZIEWAŁ. CO ZROBIŁ ZNANY MILIARDER

Z życia gwiazd: BYŁA ŻONA PIOTRA ŻYŁY SKOMENTOWAŁA WPIS MACIEJA KURZAJEWSKIEGO. INTERNAUCI WRĘCZ NIE MOGĄ POWSTRZYMAĆ SIĘ ZE ŚMIECHU. UWAŻAJĄ, ŻE TO PRZESADA