Nie bez przyczyny na produktach spożywczych ulokowana jest data ich przydatności do spożycia. Są przypadki, kiedy musimy bezwzględnie przestrzegać określonego terminu i nie warto ryzykować spożycia po wyznaczonym dniu. Jednak jest również wiele różnych produktów, które bezpiecznie można wykorzystać nawet, gdy teoretycznie będą już przeterminowane.

Jak informuje Onet, nie zawsze koniecznie jest pozbywanie się danego produkty spożywczego, jeśli upłynęła jego data ważności. Jest spora grupa wyrobów, które spokojnie można zjeść nawet po terminie. Znajdują się wśród nich przede wszystkim suche produkty spożywcze, jak kasze czy makarony. Ale również chociażby miód powinien być dużo dłużej zdatny do użycia niż można wnioskować z odgórnie określonego terminu ważności.

Marakon, kasza, ryż, płatki, mąka

Te suche produkty praktycznie się nie psują. Producent ma obowiązek umieścić na nich datę ważności, ale to nie znaczy że po jej upływie zjedzenie ich nam zaszkodzi. Makaron, ryż i kasze można przechowywać bardzo długo w suchych i chłodym miejscu. Jedynym ryzykiem dla tych produktów są mole spożywcze. Jeżeli jednak żadne żyjątka się w nich nie zagnieździły, spokojnie możesz ugotować sobie makaron, ryż czy kaszę.

Cukier i sól

Cukier i sól odpowiednio przychowywane można używać bardzo długo. Jeżeli tylko nie zalęgną się w nich szkodniki ani nie dostanie wilgoć. Odpowiednie przechowywanie sprawi, że nigdy nie będziesz musiał ich wyrzucać.

Miód

Miód jest smaczny, posiada wiele właściwości zdrowotnych i nigdy się nie psuje. Możesz go spożywać bez obaw, nawet jeżeli minęła już jego data ważności. Chociaż czasami zmienia się jego konsystencja, to cały czas jest zdatny do spożycia. Aby jednak zachować jego właściwości, pamiętaj o przechowywaniu w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu.

Kawa i herbata

Kawa i herbata nie są wieczne, ale należą do produktów, ktróre w odpowiednich warunkach można przechowywać bardzo długo. W zamkniętym opakowaniu, nawet kilka lat po upływie daty ważności, powinny zachować smak i aromat.

Warzywa strączkowe

Fasola, groch, soja, soczewica czy ciecierzyca są bardzo trwałe. Jeżeli tylko pamiętamy o właściwym przechowywaniu, można użyć ich długo po upłynięciu terminu ważności.

Kakao

Kakao odpowiednio przechowywane, w suchym i chłodnym miejscu, w szczelnym opakowaniu można spożywać nawet kilkanaście lat po upływie daty ważności.

Pieczywo

Pieczywo, o ile nie zauważymy na nim śladów pleśni, można jeść tak długo, jak mamy na to ochotę. Kiedy wyschnie, zamiast wyrzucać, można zmielić na bułkę tartą i używać do panierowania kotletów. Pamiętajmy jednak, że niektóre dodatki do pieczywa jak owoce lub warzywa, sprawiają że chleb i bułki mogą się psuć i stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia.

Twarde sery

Twarde sery psują się szybko w porównaniu do wymienionych wyżej produktów. Jednak w dalszym ciągu bez obaw można je spożyć jeszcze przez kilka dni po upływie daty ważności. Warunkiem jest oczywiście, że nie zmieniły smaku, zapachu ani wyglądu i były przechowywane w warunkach chłodniczych w oryginalnym opakowaniu.

Suche kiełbasy

Suche kiełbasy, podobnie jak twarde sery, odpowiednio przechowywane można jeść jeszcze kilka dni po terminie ważności. O ile oczywiście nie zaobserwowaliśmy na nich śladu pleśni, nieprzyjemnego zapachu czy zmiany konsystencji. W razie wątpliwości zawsze lepiej dmuchać na zimne i wyrzucuć produkt, niż narażać się na zatrucie.

Warto wiedzieć, jakie jedzenie niekorzystnie wpływa na nasz organizm: TE PRODUKTY SĄ SZKODLIWE DLA ZDROWIA. WYKLUCZ JE ZE SWOJEGO JADŁOSPISU!

W Ugandzie doszło do kontrowersyjnego aresztowania homoseksualnych mężczyzn. UE chce wprowadzania specjalnej rezolucji wobec tego kraju. Jak wobec pomysłu głosowali polscy przedstawiciele? REZOLUCJA W SPRAWIE UGANDY. JAK GŁOSOWALI POLSCY EUROPOSŁOWIE?

Joanna Tec