Parlament Europejski potępia pomysł władz Ugandy, zakładający nałożenie na osoby odmiennej orientacji niehumanitarnej kary. Przyjęto rezolucję, od której wstrzymali się niektórzy europosłowie. Dlaczego?

Jak podaje Radio Zet, w Europarlamencie przyjęto rezolucję, nawołującą władze Ugandy do tego, aby osoby LGBT nie zostawały poddawane  karze śmierci.

„W Ugandzie odnotowano nasilenie wyjątkowo homofobicznej retoryki ze strony władz, w szczególności Simona Lokodo, ugandyjskiego ministra ds. etyki i uczciwości, który 10 października 2019 r. ogłosił zamiar ponownego wprowadzenia ustawy o zwalczaniu homoseksualizmu, która przewidywałaby karę śmierci za „kwalifikowany homoseksualizm””.

Uganda to kraj, w którym osobom homoseksualnym grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności. Społeczność LGBT jest tam silnie prześladowana. Już w tym roku z powodu orientacji seksualnej zginęły 4 osoby.

Chcemy, by było jasne, że każdy, kto choćby był zaangażowany w promocję homoseksualizmu otrzymywał zarzuty karne. Ci, którzy dopuszczają się szczególnie poważnych przestępstw otrzymają karę śmierci” – powiedział ugandyjski minister ds. etyki i uczciwości Simona Lokodo, wywołując tym samym burzę na całym świecie.

Jak głosowali Polscy politycy?

Europosłowie, którzy otrzymali mandat z ramienia Koalicji Obywatelskiej poparli rezolucję. Po części poparli ją także politycy PiS. Od głosu wstrzymali się m.in. Beata Szydło, Beata Kempa, Joachim Brudziński i Ryszard Czarnecki.

Jak skomentował Zdzisław Krasnodębski:

Głosowaliśmy przeciwko karze śmierci dla osób homoseksualnych, natomiast z powodu pewnych zapisów i odwołań prawnych, nie mogliśmy zagłosować za całością rezolucji. Tak często się robi, że jeśli jakaś grupa nie jest zadowolona z całości tekstu, może poprzeć jej część – wyjaśnia w rozmowie z WP poseł PiS.

Żegnamy Roberta Evansa, kim był słynny producent?: ŻEGNAMY CZOŁOWEGO PRODUCENTA HOLLYWOOD. KIM BYŁ ROBERT EVANS?

Niesamowite zdarzenie w Michigan: „WYSZŁA PRZED DOM I ZANIEMÓWIŁA” – NIETYPOWE ZDARZENIE W USA

Ewelina Rozworska