Zbliżają się święta, czyli okres, w którym Polacy z chęcią kupują i zjadają mandarynki. Skórki po nich trafiają zazwyczaj do kosza, tymczasem portal WP przypomina, że wcale tak nie musi być! Istnieje kilka ciekawych zastosowań dla pachnących skórek. Jak je wykorzystać?

Do czego może przydać się skórka od mandarynki?

Pamiętajmy o tym, że pachnące skórki od mandarynki wcale nie muszą wylądować w koszu od razu po obraniu owocu. Wystarczy umiejętnie je wykorzystać.

Pierwszym sposobem jest zrobienie z nich ozdób, np. osłonek na małe świeczki, tzw. tealighty. Wystarczy przekroić mandarynkę na pół, a później wyjąć miąższ ze skórek – ostrożnie, by ich nie porozrywać, np. łyżeczką.

Mandarynki. Źródło: Youtube
Mandarynki. Źródło: Youtube

W tak przygotowane skórki można wsadzić gotowe małe świeczki lub zrobić własne. Cały dom będzie niesamowicie pachniał słodkimi cytrusami! Co ciekawe, do świeczek można dorzucić nieco goździków - aromat będzie jeszcze piękniejszy.

Skórka od mandarynek nadaje się również do jedzenia. Poza tym, że kandyzowana pasuje do wielu deserów, często używana jest do wzmacniania aromatu np. grzańca, marynaty czy kompotu. Ma także właściwości lecznicze.

Sprawdzi się jako syrop na kaszel – trzeba zetrzeć skórkę na tarce, zasypać ją cukrem i odczekać kilka dni; można dodać miodu zamiast cukru oraz kurkumy i imbiru, by działała jeszcze lepiej.

Ze skórek od mandarynki przygotowuje się wyśmienitą nalewkę – należy 100 g skórek zalać 400 ml wódki albo spirytusu. Po kilku dniach w ustronnym, ciemnym miejscu wystarczy odcedzić i voila – gotowe! Teraz zabutelkowana nalewka ze skórek powinna odstać kilka tygodni, i to tyle! Rzecz jasna, by móc jeść skórkę z mandarynek, należy korzystać z owoców pochodzących z uprawy ekologicznej.

Mandarynki. Źródło: Youtube
Mandarynki. Źródło: Youtube

Można przygotować także płyn do czyszczenia – skórka mandarynki oraz sam owoc mają działanie antybakteryjne. By skorzystać ze skórek podczas sprzątania, należy je zalać octem spirytusowym, a następnie odstawić – im dłużej postoją w occie, tym lepiej.

Do czego używać płynu ze skórek? Niemal wszystkiego – mycia podłóg i sprzątania wszelakich powierzchni w kuchni.

To też może cię zainteresować: WARSZAWA: ZASKAKUJĄCA DECYZJA W JEDNYM ZE STOŁECZNYCH SZPITALI. Z DNIA NA DZIEŃ ZAMKNIĘTO PORADNIĘ, PACJENCI NIE MAJĄ DOSTĘPU DO OPIEKI I LEKARSTW

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: ŻARTY SIĘ SKOŃCZYŁY! RZĄD ZAPOWIADA KONTROLE SKLEPÓW ORAZ GALERII HANDLOWYCH. PRZEDSIĘBIORCY MUSZĄ LICZYĆ SIĘ Z POWAŻNYMI KARAMI

O tym się mówi w Polsce: MASOWE KONTROLE URZĘDÓW SKARBOWYCH JUŻ RUSZYŁY. SKARBÓWKA ZAJMUJE WIELE KONT BANKOWYCH. TRZEBA SIĘ PRZYGOTOWAĆ, BO ŚRODKI MOŻNA ZABLOKOWAĆ NA DŁUGO

O tym się mówi na świecie: KONIEC SPORU MIĘDZY MEGHAN I KATE. ŻONY DWÓCH BRACI W KOŃCU SIĘ POGODZIŁY. PRZYCZYNĄ TRUDNE DOŚWIADCZENIA

Z życia gwiazd: MONIKA ZAMACHOWSKA MÓWI WPROST, CO MYŚLI NA TEMAT TŁUMÓW W GALERIACH HANDLOWYCH. INTERNAUCI DZIWIĄ SIĘ JEJ SŁOWOM. FANKA ZARZUCIŁA JEJ HIPOKRYZJĘ