Mole spożywcze to powszechny problem, można je łatwo przynieść np. ze sklepu razem z sypkim towarem, nie zawsze mamy na to wpływ. Larwy i mole bardzo często można znaleźć w szafkach, niekiedy dorosłe osobniki latają po naszych kuchniach.

Jak wyplenić mole spożywcze?

Jak zaznacza portal Styl, mole spożywcze najczęściej pojawiają się w miejscach ciemnych, o utrudnionym dostępie –ich idealne miejsca znajdują się w spiżarniach i kuchennych szafkach, gdzie mogą znaleźć sporo pożywienia.

Gdy tylko zauważysz obecność moli, wyrzuć jedzenie, w którym je odkryjesz. Najlepiej sprawdzić we wszystkich paczkach z suchym prowiantem – tam mogą znaleźć się jaja, larwy lub dorosłe osobniki.

Mole spożywcze. Źródło: Youtube
Mole spożywcze. Źródło: Youtube

Najważniejsze jest, by próbować zapobiegać inwazji moli – obserwować, czy w jedzeniu nie ma małych pajęczynek, czy nie jest zbyt zbite ani rozdrobnione na wiórki. Należy cyklicznie sprzątać kuchnię i sprawdzać swoje zapasy żywności, a jeśli tylko znajdzie się larwy lub dorosłe mole – wyrzucać wszystko, gdzie się je zauważy.

Najlepiej nie korzystać ze środków owadobójczych, a już szczególnie wtedy, gdy zamierzamy wyczyścić swoje zapasy żywności. Warto za to wykorzystać pułapki feromonowe, dzięki którym mole są wabione do lepu. Jest to nieinwazyjny, ekologiczny sposób, dzięki któremu niezainfekowana żywność dalej będzie się nadawała do jedzenia.

By nie dopuścić do inwazji moli, warto także schować zakupy na kilka dni do zamrażarki – dzięki temu wybijemy larwy, o ile znajdowały się one w żywności.

Mole spożywcze. Źródło: Youtube
Mole spożywcze. Źródło: Youtube

Warto także przesypywać nasze zapasy do szklanych słoików – mole nie przedostaną się wtedy do jedzenia.

Jak sporządzić domowy specyfik na mole? Należy nalać do butelki ze spryskiwaczem szklankę ciepłego octu oraz 5-10 kropelek olejku miętowego, lawendowego i cynamonowego albo goździkowego. Takim środkiem spryskiwać szafki w kuchni. Można dodać do niego również gałązkę tymianku. Ten zapach skutecznie odstraszy mole, jednak nie wybije ich.

Przypomnij sobie o… SĄ JUŻ PIERWSZE EFEKTY PRACY KINGI DUDY, JAKO DORADCY PREZYDENTA. CZY TO ZADOWOLI KRYTYKÓW

Jak informował portal Życie: BARDZO WAŻNA INFORMACJA DLA POLAKÓW! JAK NALEŻY SIĘ ZACHOWAĆ, KIEDY DZWONI DO NAS NUMER, KTÓREGO NIE ZNAMY

Portal Życie pisał również o… GDAŃSK: MIESZKAŃCY NIE STOSUJĄ SIĘ DO ZASAD OBOWIĄZUJĄCYCH W ŻÓŁTEJ STREFIE? POLICJANCI INTERWENIOWALI JUŻ KILKASET RAZY