Od kiedy tylko telefony komórkowe weszły do powszechnego użytku niezmiernie ułatwiły nam codzienne życie oraz kontakty z bliskimi. W każdej chwili możemy poinformować drugą osobę o tym gdzie jesteśmy, czy też skontaktować się z bliskimi, mimo odległości jaka nas dzieli.

Ciemne strony technologii

Niestety, rozwój technologii ma nie tylko swoje dobre strony. Jak się okazuje, możliwości telefonów komórkowych chętnie wykorzystują także złodzieje, aby w szybki sposób wyłudzić nasze oszczędności czy też uzyskać dane wrażliwe.

Na takich oszustów możemy napotkać się najczęściej wtedy, kiedy odbieramy telefony od nieznanego numeru. Niejednokrotnie są to oczywiście przedstawiciele handlowi czy też pracownicy banku, którzy mają nam do zaoferowania korzystne promocje. Jednak często podszywają się pod nich zwykli oszuści, którzy chcą wyłudzić nasze dane.

Jak informuje portal Pikio, Urząd Komunikacji Elektronicznej wystosował ostrzeżenie, które powinno dotrzeć do wszystkich Polaków korzystających z usług telefonii komórkowej.

Jak rozmawiać przez telefon?

Dziennikarze portalu Fakt przeprowadzili rozmowę z przedstawicielką biura komunikacji Urzędu Komunikacji Elektronicznej – Klaudią Kieliszczyk. Ekspertka zwróciła uwagę na to, aby w swojej rodzinie uczulić szczególnie osoby starsze, które są najczęstszymi ofiarami telefonicznych oszustów. Według Klaudii Kieliszczyk najlepszym sposobem na uniknięcie przykrych sytuacji jest po prostu ignorowanie połączeń od nieznanych numerów. Jak jednak postępować, kiedy odbierzemy już połączenie?

Urząd Komunikacji Elektronicznej podkreśla, aby podczas rozmów telefonicznych z nieznajomymi numerami pod żadnym pozorem nie wypowiadać słowa ‘tak’. Okazuje się bowiem, że może ono zostać uznane za zgodę na podpisanie umowy, którą proponuje nam dzwoniąca osoba. Oczywiście, każdą taką umowę możemy rozwiązać, jednak każdy z nas wie, ile zajmuje to czasu.

Szczególnie ważne jest także to, aby nie podawać swojego numeru PESEL oraz imienia i nazwiska! Przedstawiciele sieci komórkowej, do której należymy posiadają te dane i nie będą nas prosić o ponowne ich podanie. Jeśli podczas rozmowy telefonicznej pojawi się taka prośba, możemy być niemal pewni, że padliśmy ofiarą oszustów.

Jak informował portal "Życie": DANIEL MARTYNIUK POKAZUJE SWOJE PRAWDZIWE OBLICZE. MĘŻCZYZNA NIE MA SKRUPUŁÓW W STOSUNKU DO SWOJEJ BYŁEJ ŻONY

Przypomnij sobie: GŁÓWNY INSPEKTORAT SANITARNY PRZESTRZEGA POLAKÓW! JEDEN Z PRODUKTÓW ZOSTAŁ WYCOFANY ZE SPRZEDAŻY. SPRAWA JEST BARDZO WAŻNA

Portal "Życie" pisał również: KAŻDEGO DNIA PADAJĄ NOWE REKORDY ZAKAŻEŃ W POLSCE. NIE WYGLĄDA TO OBIECUJĄCO. SZCZERA WYPOWIEDŹ WIRUSOLOGA NA TEMAT SYTUACJI W KRAJU