Storczyki są niezwykle popularnymi roślinami doniczkowymi. Te efektowne kwiaty przy odpowiedniej pielęgnacji są w stanie kwitnąć niemal nieprzerwanie przez cały rok.

Warto dodać, że storczyki podczas kwitnienia wyglądają przepięknie. Niestety, po przekwitnięciu efekt, który dają, nie jest już tak spektakularny, jednak jeśli potrafimy o nie zadbać, będą wypuszczać nowe kwiaty tylko z krótkimi przerwami.

W naturze storczyki, czyli inaczej orchidee, występują w dżungli, znajdziemy je w koronach tropikalnych drzew. Są idealnymi roślinami domowymi ze względu na piękny wygląd. Warto mieć świadomość, że są tysiące odmian storczyków, jednak najbardziej popularną, wybieraną do domów, jest falenopsis.

Storczyki. Źródło: Youtube
Storczyki. Źródło: Youtube
Storczyki. Źródło: Youtube

Jak rozmnożyć swoje storczyki?

Storczyki to niewymagające kwiaty, dobre nawet dla osób początkujących. Osoby, które polubiły ich efektowny wygląd, decydują się często na zakup kolejnych roślin w kwiaciarniach, sklepach ogrodniczych, a nawet supermarketach, gdyż ich popularność sprawia, że można je spotkać nawet tam.

Jednak, jak przypomina portal Tipy Interia, wystarczy wiedzieć, jak je rozmnożyć, by cieszyć się kolejnymi kwiatami i zachować w portfelu kilkadziesiąt złotych.

Można co prawda wyhodować storczyka z nasion, jednak ten sposób może sprawić dużą trudność, dlatego dużo łatwiejszym i dobrym sposobem jest rozmnażanie wegetatywne podczas przesadzania.

Pierwszą metodą jest rozmnażanie przez keiki, czyli ukorzenienie sadzonek z pędu rośliny. Część gatunków storczyków może stworzyć na łodygach niewielkie sadzonki z korzeniami, zwane keikami. Gdy korzenie powietrzne osiągną co najmniej 3 cm, uciąć je min. 1 cm poniżej korzeni i włożyć do nowego, specjalnego podłoża. Oto nasz nowy storczyk!

Storczyki. Źródło: Youtube
Storczyki. Źródło: Youtube
Storczyki. Źródło: Youtube

Kolejnym, najłatwiejszym sposobem jest metoda wegetatywna. Część storczyków może utworzyć nowe sadzonki, powstające u nasady łodygi. Należy odciąć pęd o co najmniej 3 oczkach i włożyć do plastikowej torebki, w której znajduje się mieszanka kompostu i mchu. Ustawić w jasnym, ciepłym miejscu i czekać na korzenie powietrzne – czasem nawet parę miesięcy. Później wymienić podłoże na odpowiednie dla storczyków.

Kolejna metoda to rozmnażanie przez podział – nieraz można zaobserwować, że u podstawy storczyka znajdują się nowe sadzonki posiadające własne korzenie i liście. Gdy nie mieszczą się w doniczce, przesadzić roślinę, dzieląc ją. Miejsce, w którym przetniemy storczyk, najlepiej posypać węglem aktywnym. Gotowe!

Przypomnij sobie o… JUŻ WKRÓTCE CZEKA NAS PODWYŻKA ABONAMENTU RTV! JEDNAK NIE WSZYSCY BĘDĄ MUSIELI GO OPŁACAĆ

Jak informował portal Życie: KRAKÓW: FATALNE SKUTKI BURZY. NIPRZEJEZDNE ULICE I ZALANE TUNELE

Portal Życie pisał również o… INFORMACJE Z SANEPIDU POTWIERDZONE. PILNIE POSZUKIWANI SĄ WIERNI, KTÓRZY W TYM KOŚCIELE PRZYJMOWALI KOMUNIĘ ŚWIĘTĄ. MOŻLIWE ZAKAŻENIE SARS COV-2