Storczyki zaliczają się do najbardziej popularnych kwiatów doniczkowych. Aby kwitły przez cały rok, potrzebują jednak odpowiedniej pielęgnacji.

Gdy odpowiednio dba się o te kwiaty, kwitną niemal przez cały rok. Potrzebują jedynie krótkiej przerwy i wypuszczą kwiaty od nowa.

Orchidee, inaczej storczyki, pochodzą z dżungli, gdzie rosną w koronach tropikalnych drzew. Świetnie sprawdzają się jako rośliny domowe, ponieważ są niezwykle okazałe.

Istnieją tysiące odmian storczyków. Najczęściej spotykany jest falenopsis. Wygląda zjawiskowo, kiedy ma wiele kwiatów.

Jakie właściwości ma storczyk falenopsis? Źródło: You Tube
Jakie właściwości ma storczyk falenopsis? Źródło: You Tube
Jakie właściwości ma storczyk falenopsis? Źródło: You Tube

Jak zadbać o storczyki?

Czasami zdarza się, że storczyki chorują albo muszą mierzyć się ze szkodnikami. Zwykle hodowcy tych pięknych roślin wiedzą, co robić, ale osoby, które chcą cieszyć się pięknym wyglądem kwiatów w swoich domach – niekoniecznie.

Tymczasem nie wszystkie środki ochrony storczyków są szkodliwe dla nas i kwiatów. Co najlepiej robić, by storczyki były silne i zdrowe?

Przede wszystkim zapewnić odpowiednie oświetlenie swoim kwiatom. Ponadto – pamiętać, że musimy bacznie je obserwować.

Czasami storczyki są atakowane przez owady. Warto podczas podlewania upewniać się, czy nasz kwiat jest zdrowy. By nie dopuścić do zamieszkania owadów w roślinie, trzeba usuwać przekwitnięte kwiaty, a także wyrywać chwasty, o ile takie zauważymy, oraz zadbać o swobodny przepływ powietrza oraz przestrzeń, której potrzebuje nasz storczyk, by nie złapać infekcji – nie powinien dotykać niczego innego.

Storczyk oczyszcza powietrze. Screen: regiodom.pl
Storczyk oczyszcza powietrze. Screen: regiodom.pl
Storczyk oczyszcza powietrze. Screen: regiodom.pl

By zachować swoje orchidee w zdrowiu, trzeba pamiętać o podlewaniu w godzinach rannych, by nadmiar wody z podłoża ulotnił się przed zmierzchem. Wylewać nadmiar wody z podstawki lub osłonki.

Dodatkowo krótko po przesadzeniu nie powinno się jeszcze podlewać tych pięknych roślin, a w trakcie przesadzania i pielęgnacji używać wyparzonych narzędzi. Jeśli wprowadzamy do domu nowe storczyki – dochować zasad dwutygodniowej kwarantanny, tak samo w przypadku chorych roślin – izolować je aż do wyleczenia.

Przypomnij sobie o… MINISTER EDUKACJI DARIUSZ PIONKOWSKI O POWROCIE DO SZKOLNEJ NORMALNOŚCI. JEST DECYZJA MEN

Jak informował portal Życie: DZIEWCZYNA DOSTAŁA UŻYWANY SAMOCHÓD W PREZENCIE. KARTKA, KTÓRĄ JEJ TATA ZNALAZŁ W ŚRODKU, PORUSZY NAWET KAMIENNE SERCA

Portal Życie pisał również o… NOC SPADAJĄCYCH GWIAZD. KIEDY BĘDZIEMY MOGLI OGLĄDAĆ NAJPIĘKNIEJSZE LIRYDY