Są niezwykle efektowne, mają wiele odmian i wersji kolorystycznych i są dość wytrzymałe, a także niezbyt drogie – to przepis na sukces storczyków, które od kilku lat niepodzielne rządzą w polskich domach, są również chętnie kupowane prezent, zamiast ciętych kwiatów.

Okazuje się jednak, ze ich pielęgnacja może przysporzyć sporo problemów – gdy niewłaściwie o nie dbamy rosną bardzo wolno, słabo kwitną, a nawet szybko marnieją w złych warunkach. Okazuje się, że jednym z największych grzechów, jaki popełniamy w ich pielęgnacji jest przelewanie! Utarło się bowiem – całkiem niesłuszne – że storczyki kochają wodę i przyjmą każdą jej ilość. To błąd, który może nas kosztować życie pięknej rośliny. Jak zatem dbać o storczyki?

Storczyki w domu – jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja tych roślin?

Przede wszystkim, na dnie doniczki nie powinna zalegać woda, szczególnie prosto z kranu, która ma w sobie mnóstwo wapnia, którego storczyki nie znoszą. Storczyki nie lubią też zimna, przeciągów, ani brak zawożenia.

Jaka gleba? Jak przekonuje serwis Tipy Interia, storczyki najlepiej rosną w specjalnie stworzonej dla nich mieszance kory sosnowej, łupin kokosa, keramzytu, węgla, i torfu. Ważna jest przepuszczalność podłoża. Storczyki uwielbiają duże nasłonecznienie, ale także wilgotne powietrze.

Podlewanie storczyków nie powinno się odbywać tradycyjną metodą, a raczej „kąpaniem” kwiatu. O co chodzi? To proste – trzeba wsadzić roślinę z donicą do miski z wodą na 15 do 30 minut (im starsza roślina tym krócej). Jeśli storczyk ma ciemne, brązowe korzenie to znaczy, że gniją. Zielone pędy to oznaka właściwego nawodnienia. Jak często to robić? Raz na siedem do dziesięciu dni. Warto nawadniać storczyki rankiem.

Popularny błąd to również podlewanie storczyków wodą prosto z kranu, która zwyczajowo jest twarda i zawiera sporo wapnia. Storczyki to delikatne kwiaty, których system korzeniowy można łatwo uszkodzić. Czym zatem podlewać? Wodą destylowaną lub zmieszaną kranówką z destylowaną pół na pół. Jeśli mamy dostęp do deszczówki – to najlepszy wybór!

Jak sprawić, by storczyk bujnie kwitł? Wystarczy wyciąg na bazie czosnku, w którym pełno jest składników odżywczych jak potas, magnez, miedź, żelazo, chrom czy selen, a przez siarkę dodatkowo ogranicza choroby roślin (ma działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze). Wystarczy do litra ciepłej wody wrzucić dwa całe i jeden zgnieciony ząbek czosnku, po czym zostawić na dobę. W roztworze wystarczy zamoczyć doniczkę ze storczykiem.

Jak informował portal "Życie": TAJNE SPOTKANIE W TORUNIU, OJCIEC RYDZYK GŁÓWNYM BOHATEREM. POJAWIŁY SIĘ SZCZEGÓŁY ROZMOWY, WYJAWIŁA JE TAJEMNICZA KRYSTYNA

Przypomnij sobie: SPORA GRUPA POLAKÓW OTRZYMA NOWĄ ZAPOMOGĘ OD PAŃSTWA? DODATEK DO EMERYTURY ZAPOWIADA RZECZNIK RZĄDU, POD GŁOSOWANIE POSŁÓW TRAFI USTAWA

Portal "Życie" pisał również: POLACY MUSZĄ SIĘ MIEĆ NA BACZNOŚCI, POJAWIŁO SIĘ NOWE OGNISKO W JEDNYM Z SUPERMARKETÓW. SANEPID POSZUKUJE KLIENTÓW, MOGLI SIĘ ZARAZIĆ