Pogoda w tym roku bardzo nas zaskakuje. Z powodu dość niskich jak na ten czas temperatur i dość dużej wilgotności w lasach pojawiło się mnóstwo grzybów.

Grzybiarze są w siódmym niebie

Grzyby w naszym kraju są bardzo popularne. Dodawane do wielu dań, czy też przyrządzane osobno zachwycają swoim smakiem i aromatem.

Fani grzybów już od wczesnych godzin rannych przeczesują okoliczne lasy aby zebrać jak najwięcej wspaniałych grzybów. Okazuje się jednak, że niektórzy z nich mają swoje sposoby na pokaźne zbiory.

Jak informuje portal Pikio.pl jednym z największych błędów niedoświadczonych grzybiarzy jest zbieranie tych darów natury do reklamówki. Jest to po prostu niedopuszczalne, ponieważ po wielu godzinach spędzonych w lesie, grzyby umieszczone w plastikowej torbie nie będą nadawały się do spożycia.

Najlepszym przedmiotem do którego zbiera się grzyby okazuje się wiklinowy koszyk bowiem zapewnia on odpowiedni przewiew, który zapobiega parowaniu i psuciu się grzybów.

W jaki sposób zbierać grzyby?

Drugą ważną zasadą, na którą zwracają uwagę grzybiarze jest sposób w jaki zbieramy grzyby. Pod żadnym pozorem nie wolno wyrywać grzybów z podłoża! Należy je odcinać nisko przy ziemi za pomocą małego nożyka. W taki sposób grzybnia pozostaje nienaruszona i bez problemu wyrośnie z niej kolejny grzyb.

Obecnie w polskich lasach grzybów jest pod dostatkiem. Jednak jak informuje profesor Andrzej Grzywacz, który pracuje w Wydziale Leśnym Katedry Ochrony Lasu w Ekologii w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, taka sytuacja nie jest wyjątkowa. To właśnie w czerwcu i lipcu, a także we wrześniu możliwe jest zbieranie ogromnych ilości grzybów w naszym kraju.

- Teraz obrodziło przez ulewy, i to w różnych rejonach kraju. Grzyby potrzebują dużo wody, bo 90 procent owocnika to jest woda - wyjaśnił profesor podczas wywiadu udzielonego dla stacji TVN24.

Przypomnij sobie o… CZY KONWALIE SĄ NIEBEZPIECZNE? LEKARZE PRZEKAZUJĄ WAŻNĄ INFORMACJĘ, KTÓRA MOŻE WPŁYNĄĆ NA TWOJE ZDROWIE

Jak informował portal Życie: IMGW OSTRZEGA: GWAŁTOWNA ZMIANA POGODY JUŻ DZIŚ. GDZIE I KIEDY TRZEBA SPODZIEWAĆ SIĘ PRZEŁOMU

Portal Życie pisał również o… SEZON NA KLESZCZE W PEŁNI. FAKTY I MITY, O KTÓRYCH WARTO WIEDZIEĆ, JEŚLI MAMY Z NIMI KONTAKT