Kurczak jest jednym z najczęstszych mięs jakie jedzą Polacy. Okazuje się jednak, że wielu z nas nie wie jak w odpowiedni sposób przygotować to mięso. Błędy w tym zakresie mogą sprawić nam niemałe problemy zdrowotne.

Jak sprawdzić czy kurczak nadaje się do spożycia?

Jak informuje portal Focus.pl sposoby, które niejednokrotnie wykorzystujemy do sprawdzenia świeżości kurczaka nie dają nam pewności, co do tego że mięso jest dobrze przyrządzone.

Okazuje się, że zdecydowana część osób ocenia przydatność kurczaka do spożycia po jego kolorze. Jeśli widzą, że mięso nie jest już różowe to stwierdzają, że nadaje się do spożycia. Jednak nawet taki sposób nie daje nam pewności, że drób został idealnie przygotowany.

Co rekomenduje Światowa Organizacja Zdrowia?

Portal Focus.pl zaznacza, że według Światowej Organizacji Zdrowia odpowiednią temperaturą do przygotowania kurczaka jest minimum 70 stopni Celsjusza. Co jednak ciekawe, kolor mięsa zmienia się już przy 55 stopniach Celsjusza.

W takim razie samo sprawdzanie koloru kurczaka nie daje nam gwarancji co do tego, czy mięso jest odpowiednie do spożycia. Jak więc skutecznie ustrzec się przed różnymi drobnoustrojami, które znajdują się w mięsie drobiowym?

Najlepiej jest w takim razie stosować termometry, które umożliwiaja nam monitorowanie temperatury mięsa podczas pieczenia. Taka metoda zapewni nam pewność, że mięso nadaje się do spożycia.

Pamiętajmy, aby przed przygotowaniem kurczaka odpowiednio go przechowywać oraz umyć. Ważne jest także umycie wszystkich przyborów kuchennych, które miały styczność z surowym mięsem. Wszystkie te czynności pozwolą nam ustrzec się przed zakażeniami drobnoustrojami, które mogą znajdować się w mięsie drobiowym.

Przypomnij sobie o… CZY KONWALIE SĄ NIEBEZPIECZNE? LEKARZE PRZEKAZUJĄ WAŻNĄ INFORMACJĘ, KTÓRA MOŻE WPŁYNĄĆ NA TWOJE ZDROWIE

Jak informował portal Życie: IMGW OSTRZEGA: GWAŁTOWNA ZMIANA POGODY JUŻ DZIŚ. GDZIE I KIEDY TRZEBA SPODZIEWAĆ SIĘ PRZEŁOMU

Portal Życie pisał również o… SEZON NA KLESZCZE W PEŁNI. FAKTY I MITY, O KTÓRYCH WARTO WIEDZIEĆ, JEŚLI MAMY Z NIMI KONTAKT