Wraz z latem do życia obudziło się wiele owadów. Niektóre z nich nie są dla nas niebezpieczne, jednak przed niektórymi lepiej mieć się na baczności.

Osy z reguły nie stanowią zagrożenia dla człowieka, jednak jeśli je rozwścieczymy potrafią być niebezpieczne. Szczególnie uważać powinni alergicy.

Co w takim razie zrobić, jeśli podczas porządków w ogrodzie, na tarasie czy balkonie zauważymy gniazdo tych owadów?

Na samym początku musimy zidentyfikować czy na pewno jest to gniazdo os, a nie na przykład szerszeni. Jak to rozpoznać?

Osy są o wiele mniejsze od szerszeni, a ponadto ich odwłok ma zwężenie, którego nie ma natomiast odwłok szerszeni. Pamiętajmy, że jeśli wygląd owadów będzie wskazywać na to, że jest są to szerszenie, to pod żadnym pozorem nie starajmy się usunąć gniazda samodzielnie!

Jeśli jednak jesteśmy pewni, że jest to gniazdo os, również mamy do wyboru dwie opcje. Jeśli jesteśmy alergikami czy też nie wiemy czy będziemy potrafili bezpiecznie i skutecznie usunąć gniazdo najlepiej jest zatrudnić do tej czynności firmę, która zajmuje się zwalczaniem owadów.

Jak jednak radzi portal Polki.pl, jeśli wiemy że damy radę pozbyć się gniazda os samodzielnie to musimy stosować się do kilku reguł.

Po pierwsze najlepiej jest zaopatrzyć się w specjalistyczny środek do zwalczania owadów, możemy go zakupić np. w sklepie ogrodniczym.

Kiedy najlepiej usunąć gniazdo?

Najlepszą porą do pozbycia się gniazda jest noc lub też późne popołudnie, kiedy owady te nie są tak aktywne. Najlepiej byłoby też, gdy temperatura tego dnia nie była zbyt wysoka.

Przygotowując się do usunięcia gniazda nałóżmy na siebie kilka warstw odzieży, w taki sposób aby osy nie mogły dostać się pod nią. Dodatkowo zabezpieczmy twarz maską.

Następnie rozpylamy zakupiony środek i zostawiamy gniazdo os na około dobę. Po tym czasie znów zakładamy odpowiednią odzież i ostrożnie upewniamy się, że owady są martwe. Jeśli tak, to bezpiecznie możemy usunąć gniazdo niechcianych gości.

Jak informował portal „Życie”: BOHATERSKI PIES, KTÓRY PRZEZ KILKA DNI CZUWAŁ PRZY SWOIM ZAGINIONYM 83-LETNIM WŁAŚCICIELU. JAK SKOŃCZYŁA SIĘ TA HISTORIA

Przypomnij sobie: PIWONIA KRZEWIASTA OZDOBI KAŻDY OGRÓD. JAK WŁAŚCIWIE JĄ PIELĘGNOWAĆ, ŻEBY ZACHWYCAŁA PRZEZ LATA

Portal „Życie” pisał również: DOMOWE SPOSOBY NA USUNIĘCIE PRZEBARWIEŃ Z PLASTIKU. MEBLE OGRODOWE I INNE PRZEDMIOTY BĘDĄ LŚNIŁY JAK NOWE, WYSTARCZY KILKA PROSTYCH SKŁADNIKÓW