Ślimaki są szkodnikami, które w dużym stopniu przyczyniają się do niszczenia wielu roślin. Niezbędna jest więc skuteczna walka z nimi.

Jak uporać się ze ślimakami?

W sklepach dostępne jest mnóstwo artykułów, które skutecznie poradzą sobie ze ślimakami. Co jednak w sytuacji, kiedy wolimy wybrać naturalne metody?

Jak informuje portal poradnikogrodniczny.pl najbardziej nieinwazyjnym sposobem jest po prostu zebranie ślimaków i przeniesienie ich w inne, bezpieczne dla nich miejsce, np. nad staw. Jednak sprawa komplikuje się wtedy, kiedy w naszym ogrodzie ślimaki pojawiają się w ogromnych ilościach.

Nie ulega wątpliwości, że o wiele łatwiej jest zapobiegać niż zwalczać. Jeśli zatem będzie dbać o porządek w ogrodzie, a co za tym idzie zwalczać chwasty i regularnie kosić trawę to zdecydowanie zmniejszymy prawdopodobieństwo pojawienia się ślimaków.

Jeśli jednak w naszym ogrodzie pojawią się już ślimaki musimy natychmiast podjąć działanie. Skuteczne okazuje się obsadzanie grządek roślin innymi roślinami, których nie lubią ślimaki. Mogą to być np. czosnek, cebula, majeranek czy gorczyca.

Skuteczna może okazać się pułapka na szkodniki

Możemy także pokusić się o skonstruowanie pułapki na ślimaki. Wystarczy, że przy pomocy kilku desek wyodrębnimy ślimakom miejsce, w którym będą miały cień oraz odpowiednią wilgotność. Następnie w taki miejscu umieszczamy sałatę, która zwabi ślimaki. Kiedy zgromadzi ich się tam już spora liczba wystarczy, że zbierzemy je i odniesiemy w bezpieczne miejsce, poza nasz ogród.

Jeśli jednak nie mamy cierpliwości do zbierania ślimaków możemy spryskać trawnik rozcieńczoną kawą, która świetnie odstrasza te szkodniki.

Warto także postarać się o to, aby na naszej posesji zamieszkały jeże lub też jaszczurki, myszy lub ptaki.

Pamiętajmy jednak, że o ile ślimaki mogą wyrządzać szkody w naszym ogrodzie, o tyle są bardzo potrzebne w naturalnym środowisku. Odpowiadają one bowiem za usuwanie martwej materii organicznej oraz tworzą ziemię kompostową.

Przypomnij sobie o… CZY KONWALIE SĄ NIEBEZPIECZNE? LEKARZE PRZEKAZUJĄ WAŻNĄ INFORMACJĘ, KTÓRA MOŻE WPŁYNĄĆ NA TWOJE ZDROWIE

Jak informował portal Życie: IMGW OSTRZEGA: GWAŁTOWNA ZMIANA POGODY JUŻ DZIŚ. GDZIE I KIEDY TRZEBA SPODZIEWAĆ SIĘ PRZEŁOMU

Portal Życie pisał również o… SEZON NA KLESZCZE W PEŁNI. FAKTY I MITY, O KTÓRYCH WARTO WIEDZIEĆ, JEŚLI MAMY Z NIMI KONTAKT