Kleszcze są zmorą każdego, kto uwielbia spacery po lasach i łąkach. Na ich temat krąży wiele mitów. Najpopularniejszym z nich jest ten, według którego występują jedynie wiosną i latem. Nic bardziej mylnego.

Kleszcza można spotkać na swojej drodze przez większą część roku. Te pajęczaki stają się aktywne, kiedy temperatura ziemi wynosi powyżej 5 stopni Celsjusza. Najbardziej lubią wilgotne, zacienione, bogate w roślinność tereny. Zdarza się jednak, że spotkamy je także w parku, ogrodzie, na miejskim trawniku czy działce.

Ich źródłem pożywienia jest krew ofiar – zwierząt lub ludzi. Ukąszenie kleszcza może nieść za sobą ogromne konsekwencje – w ślinie tych pajęczaków mogą znajdować się wirusy powodujące m.in. kleszczowe zapalenie mózgu, anaplazmozę, babeszjozę czy boreliozę.

Kleszcz. Źródło: togethermagazyn.pl
Kleszcz. Źródło: togethermagazyn.pl
Kleszcz. Źródło: togethermagazyn.pl

Jak odstraszyć kleszcze z ogródka?

Posiadacze działek oraz ogródków niekiedy mogą natknąć się na kleszcze na swojej drodze. Okazuje się jednak, że są bardzo proste sposoby, które pozwolą na odstraszenie tych pajęczaków. Wystarczą odpowiednie rośliny.

Okazuje się, że kleszcze nie znoszą korzenia chrzanu – zrobiony z niego wyciąg może nawet zabić szkodniki. Wszystko przez jego zapach, którego te pajęczaki nie mogą ścierpieć. Najmocniejszy zapach to ten z liści i korzenia.

Dobrze jest zasadzić w ogródku wrotycz pospolity, czy inaczej mlecznicę, który także działa odstraszająco przez kleszcze ze względu na swój zapach.

Kleszcz. Źródło: zbadajkleszcza.pl
Kleszcz. Źródło: zbadajkleszcza.pl
Kleszcz. Źródło: zbadajkleszcza.pl

WP przypomina także, że dobrym rozwiązaniem jest posiadanie chryzantemy dalmatyńskiej, która nieco podobna jest do stokrotki, jednak wydziela cynerynę i pyretrynę, które są toksyczne dla pajęczaków. Trzeba jednak pamiętać, by przezimować chryzantemę w domu.

Inną propozycją jest kocimiętka, która zniechęca do wizyt w naszym ogrodzie kleszcze oraz owady i insekty. Część gatunków rośliny ma olejek eteryczny zawierający nepetalakton, który tak działa na kleszcze.

Kleszcz. Źródło: chillizet.pl
Kleszcz. Źródło: chillizet.pl
Kleszcz. Źródło: chillizet.pl

Inną rośliną nielubianą przez te pajęczaki jest tatarak, który ma olejek eteryczny składający się w ponad 80% z azaronu.

Przypomnij sobie o… RAFAŁ TRZASKOWSKI I MAŁGORZATA TRZASKOWSKA MOGĄ JUŻ ROZPOCZĄĆ ŚWIĘTOWANIE. MAJĄ POWODY DO RADOŚCI

Jak informował portal Życie: KURIOZALNA SYTUACJA MOŻE STAĆ SIĘ UDZIAŁEM LEKARZY PRZEZ „TARCZĘ 4.0”. MOGĄ NAWET ODBYĆ KARĘ POZBAWIENIA WOLNOŚCI, EKSPERCI OSTRZEGAJĄ

Portal Życie pisał również o… DZIWNY NALOT NA POPULARNYCH OWOCACH POWINIEN NAS MOCNO ZANIEPOKOIĆ. JEST NIEKORZYSTNY DLA NASZEGO ZDROWIA