„Tarcza 4.0” nieoczekiwanie ma uderzyć w lekarzy i to tak, jak jeszcze nigdy wcześniej. Zainteresowanie mediów tą sprawą pojawiło się dzięki szeroko zakrojonym apelom Stowarzyszenia Porozumienia Chirurgów Skalpel i niemal całego środowiska medycznego w Polsce.

W rozmowie z dziennikarzami programu „Newsroom” Wirtualnej Polski kilka słów na temat pomysłów polskiego rządu wobec takich planów powiedziała dr Katarzyna Pikulska. Lekarka obawia się o swoją zawodową przyszłość, jak większość jej kolegów, jeśli przepis wejdzie w życie, a są na to spore szanse!

- To jest bardzo nieuczciwie, bo uderza w lekarzy, którzy podejmują bardzo duże ryzyko medyczne – mówi dr Katarzyna Pikulska w programie Wirtualnej Polski "Newsroom".

Ma być to drastyczne zaostrzenie przepisów prawnych dotyczących błędów w sztuce medycznej. Zdaniem lekarzy, treść zapisu jest skrajnie niesprawiedliwa, a nawet nieuczciwa.

Bareja by tego nie wymyślił – chciałoby się rzec. Stowarzyszenie Porozumienia Chirurgów Skalpel informuje o zaskakującym zapisie prawnym, który znalazł się w treści czwartej wersji Tarczy Antykryzysowej. Lekarzom grozi więzienie za błąd w sztuce lekarskiej!

Według zapisów „Tarczy 4.0” lekarz pójdzie do więzienia na długie lata za błąd w sztuce. Lekarze i środowisko medyczne protestują

Sytuacja brzmi groźnie i z pewnością budzi spore obawy wśród lekarzy. To jednak nie pierwsze podejście do próby zaostrzenia kar i penalizowania błędów lekarskich.

Jak donosi WP w maju ubiegłego roku Naczelna Rada Lekarska otwarcie i mocno skrytykowała nowelizację art. 155 Kodeksu karnego na mocy ustawy z 16 maja 2019 roku o zmianie ustawy. Zgodnie z proponowanym nowym zapisem lekarzom zostanie zwiększona groźba kary z Kodeksu Karnego za nieumyślne spowodowanie śmierci.

Co to oznacza? Do więzienia będą mogli trafić na okres od roku do nawet 10 lat pozbawienia wolności.

Zdaniem lekarzy, na czele z doktor Pikulską oznacza to, że lekarze będą mieć obawy przed podejmowaniem charakterystycznego dla ich zawodu ryzyka w wielu proponowanych pacjentom terapiach, w tym podczas operacji i innych zabiegów. Lekarka stwierdziła, że „minister Ziobro prowadzi swoją prywatną krucjatę przeciwko środowisku medycznemu”.

Jak informował portal „Życie”: ZASKAKUJĄCO DUŻY WZROST CEN W POLSKICH MIASTACH TURYSTYCZNYCH. POLACY NIE MOGĄ W TO UWIERZYĆ, SĄ NIEBYWALE OBURZENI

Przypomnij sobie: POLSKIE WŁADZE WYCIĄGAJĄ RĘKĘ DO DZIECI. CZĘŚĆ Z NICH BĘDZIE MOGŁA LICZYĆ NA 1000 ZŁOTYCH ZAPOMOGI, KTO JĄ DOSTANIE, KOMU PRZYSŁUGUJE

Portal „Życie” pisał również: TO JUŻ OFICJALNE. TRZY KOLEJNE OBOSTRZENIA ZOSTANĄ ZNIESIONE LADA MOMENT. OFICJALNY KOMUNIKAT PREMIERA MATEUSZA MORAWIECKIEGO W TEJ SPRAWIE