Storczyki zaliczają się do najbardziej popularnych kwiatów doniczkowych. Aby kwitły przez cały rok, potrzebują jednak odpowiedniej pielęgnacji.

Gdy odpowiednio dba się o te kwiaty, kwitną niemal przez cały rok. Potrzebują jedynie krótkiej przerwy i wypuszczą kwiaty od nowa. Jedno kwitnienie storczyka może trwać nawet do pół roku, zależnie od gatunku.

Orchidee, inaczej storczyki, pochodzą z dżungli, gdzie rosną w koronach tropikalnych drzew. Świetnie sprawdzają się jako rośliny domowe, ponieważ są niezwykle okazałe.

Istnieją tysiące odmian storczyków. Najczęściej spotykany jest falenopsis. Wygląda zjawiskowo, kiedy ma wiele kwiatów.

Zasady podlewania storczyków

Odpowiednie podlewanie storczyków daje gwarancję ich pięknego wyglądu. Nie jest to jednak najłatwiejsze – zwykle storczyki nie kwitną, jeśli są źle podlewane.

Nie można ani zbyt przesuszyć, ani zbyt mocno podlewać tych niesamowitych roślin.

Pierwszą podstawową zasadą jest fakt, że podlewanie storczyka powinno być bardzo obfite, niemal do zalania. Jednak kolejne powinno nastąpić dopiero wtedy, gdy podłoże będzie mocno przesuszone.

Jak zweryfikować, czy to już czas na podlanie rośliny? Najłatwiej jest to zrobić przez włożenie palca na głębokość ok. 2 cm w głąb podłoża. Jeśli jest chłodne i wilgotne, to jeszcze nie czas, natomiast gdy jest wysuszone – można podlać roślinę.

Ważne jest też, by zanurzać doniczkę z rośliną w wodzie i umożliwić nadmiarowi wody wypłynięcie – jeśli orchidea przez cały czas stoi w wodzie lub na podstawce, jej korzenie zaczynają gnić (tak samo, jak w przypadku, gdy podłoże jest ciągle wilgotne). Po odcieknięciu nadmiaru wody można wstawić roślinę do osłonki.

Woda, której używamy do podlewania swoich roślin, nie powinna zawierać wapnia – najlepiej jest skorzystać z wody przegotowanej lub destylowanej, ewentualnie w przypadku twardej wody można dodać szczyptę kwasku cytrynowego na litr wody.

Co jakiś czas przydałoby się sprawdzić korzenie storczyka przez wyjęcie go z doniczki. Jeśli korzenie są białe (a u sabotka brązowe), to znaczy, że kwiat jest zdrowy. W przypadku innego koloru prawdopodobnie oznacza to, że przelewamy albo przesuszamy kwiaty.

Przy przelewaniu należy przesuszyć bryłę korzeniową, zaś przy przesuszonych korzeniach (zwykle są pomarszczone) trzeba uważniej pilnować podlewania kwiatów, by się nie zmarnowały.

Storczyki nie lubię zimnej wody, lepiej, gdy jest letnia. Warto również czasem spryskiwać powietrze wokół tych kwiatów, gdyż przepadają za wilgocią.

Przypomnij sobie o… JAK WYKONAĆ DOMOWY KOMPRES CHŁODZĄCY WIELOKROTNEGO UŻYTKU? TO BANALNIE PROSTE

Jak informował portal Życie: SPRAWDZONY DOMOWY SPOSÓB NA WYCZYSZCZENIE MATERACA. DZIĘKI TEMU SEN BĘDZIE JESZCZE PRZYJEMNIEJSZY

Portal Życie pisał również o… PUDER DLA DZIECI SPRAWDZI SIĘ W KAŻDYM DOMU. DO CZEGO MOŻNA GO WYKORZYSTAĆ