Brudny materac to prawdziwa zmora. Choć regularnie zmieniamy poszewki i pierzemy pościel (bo komu dobrze spałoby się, gdy jest brudna?), to często zapominamy o podstawowej zasadzie, jaką jest utrzymanie materaca w czystości.

Trzeba pamiętać o tym, że materac także się brudzi – mimo faktu, że znajduje się pod prześcieradłem i w specjalnym pokrowcu. Prześcieradło przepuszcza powietrze, a ponadto do materaca z łatwością przedostaje się pot oraz brud.

Jak wyczyścić materac?

Należy wziąć pod uwagę fakt, że choć materac także ulega zabrudzeniom, nie da się go wyprać w pralce. Samo odkurzenie go też niewiele zmieni, co najwyżej pozbędziemy się drobinek, które znajdują się na zewnątrz.

Niektórzy wybierają specjalne odkurzacze do materacy, które pozwalają na utrzymanie czystości naszego miejsca snu. Jest to rozwiązanie, jak jednak uporać się z zabrudzeniami, jeśli nie chcemy kupować kolejnego sprzętu?

To bardzo prosty sposób, który sprawi, że nasz materac posłuży nam zdecydowanie dłużej niż tylko kilka lat.

Należy przygotować 2 szklanki sody oczyszczonej, 5 kropelek olejku eterycznego o zapachu, który nam się podoba, duży słoik, zwykły odkurzacz oraz sitko – ważne, by miało drobne oczka.

Gdy już wszystko mamy, można zabrać się do działania. Na początku wsypać sodę do naszykowanego słoika, dodać olejek eteryczny. Polecany jest np. olejek lawendowy, który pozwoli nam się zrelaksować podczas snu, jednak to kwestia gustu.

Warto pamiętać, by nie decydować się na mocno pachnące, pobudzające olejki, np. cytrusowe, gdyż mogą nam utrudnić zasypianie. Lepiej sprawdzą się subtelne aromaty.

Słoik z sodą i olejkiem zakręcić i mocno potrząsać, tak, by składniki wymieszały się. Później rozsypać powstałą mieszaninę po całym materacu. By być dokładniejszym, warto skorzystać z sitka.

Materac zostawić w ten sposób przez godzinę lub dłużej – soda wchłonie pot oraz brud, a także pozbędzie się plam, które mogły powstać na materacu.

Następnie uruchomić odkurzacz i zebrać wysypaną sodę z olejkiem z materaca. Lepiej sprawdzi się mniejsza, dokładniejsza końcówka odkurzacza, tak, by nic na nim nie zostało.

Gotowe – materac jest jak nowy!

Przypomnij sobie o… BABCIA I DZIADEK TO PRAWDZIWY SKARB. JAKA JEST ROLA DZIADKÓW W ŻYCIU WNUKÓW

Jak informował portal Życie: PUDER DLA DZIECI SPRAWDZI SIĘ W KAŻDYM DOMU. DO CZEGO MOŻNA GO WYKORZYSTAĆ

Portal Życie pisał również o… SERNIK BASKÓW. CIASTO, KTÓRE TRZEBA PRZYPIEC. SPRAWDZONY PRZEPIS