Babcia i dziadek to jedne z najważniejszych i najbliższych osób w ludzkim życiu. Większość dzieci spędza z nimi sporo czasu.

To dzięki dziadkom od najmłodszych lat poznajemy świat, to oni często przejmują nad nami opiekę, gdy rodzice są w pracy, i wreszcie to wspólnie spędzony czas zapada nam w pamięć do końca życia.

Najczęstszy kontakt z dziadkami mają dzieci w najmłodszym wieku, kilkulatkowie. Należy dbać o te więzi rodzinne, dzięki którym maluchy prawidłowo się rozwijają i rozumieją wartość, jaką jest rodzina.

Jaką rolę pełnią babcia i dziadek w życiu dziecka?

Dziadkowie bardzo często odprowadzają nas do szkoły czy przedszkola, częstują ugotowanymi przez siebie obiadami, zabierają na plac zabaw czy spacery. Często możemy liczyć na to, że przeczytają nam bajki na dobranoc, a tym młodszym z niezwykłą cierpliwością pokażą, jak wygląda świat.

Wnuki obserwujące swoich dziadków widzą, że w życiu nie zawsze trzeba pędzić, czasem warto zatrzymać się i docenić to, co jest ważne. Jest to zasługa faktu, że wielu dziadków jest już na emeryturze i mogą poświęcić maluchom czas, którego tak brakuje rodzicom.

Dzięki temu relacje budowane z babcią i dziadkiem zacieśniają się, a dzieci stają się chętne do zwierzeń. Często to właśnie seniorzy odprowadzają kilkulatki do przedszkola, a później szkoły, i są nieocenieni, jeśli chodzi o pomoc w ich wychowaniu.

By dziadkowie nie mieli dość dzieci, warto pilnować, by dzieci za bardzo nie rozrabiały, i zrozumieć, gdy będą potrzebowali odpoczynku – nie zawsze mają siłę na opiekę nad gromadką rozbrykanych wnucząt. Wtedy warto poprosić kogoś innego o zajęcie się dzieckiem.

Maluchy często zauważają, że u babci i dziecka mogą więcej – bywają oni bardziej pobłażliwi. Warto przymknąć na to oko, ale uważać, by pobłażliwość ta nie była przesadna.

Dzięki dziadkom wnuki poznają także rodzinne opowieści o swoich rodzicach oraz rodzinie – seniorzy mogą opowiedzieć o czasach, których rodzice często nie pamiętają. To niesamowita frajda dla wnuków, które często przy okazji uczą się tradycji.

Przypomnij sobie o… PRZYCZYNĄ UBÓSTWA JEST JEDNA MĄDRA PRZYPOWIEŚĆ

Jak informował portal Życie: TEN LEŚNICZY TO PRAWDZIWY BOHATER. URATOWAŁ MŁODE NIEDŹWIADKI PRZED WATAHĄ WILKÓW

Portal Życie pisał również o… TEN CHŁOPIEC MIESZKA W NIEBIE I OPOWIEDZIAŁ, CO CZEKA NAS PO DRUGIEJ STRONIE. JEGO OPIS WPRAWIA W OSŁUPIENIE