Pomarańcze cieszą się ogromną popularnością w Polsce. Z tego względu owoce te bardzo często można znaleźć w promocyjnych cenach.

Do wszelkiego rodzaju potraw zwykle dodawany jest miąższ. Świetnie komponuje się z sałatkami, deserami, daniami obiadowymi, a także napojami.

Skórka od pomarańczy zwykle ląduje w koszu. Okazuje się jednak, że można ją ciekawie wykorzystać. W jaki sposób?

Pachnąca świeczka

Jednym ze sposobów, aby wykorzystać skórkę od pomarańczy jest zrobienie z niej pchnącej świeczki. Potrzebne do tego będzie nóż, pisak, oliwa z oliwek, zapałki i rzecz jasna pomarańcza.

Najpierw należy zaznaczyć środkową część owoca linią w taki sposób, aby powstał okrąg. Następnie przecinamy delikatnie w obrysowanym miejscu, oddzielamy skórkę i ostrożnie wyjmujemy miąższ.

Do opróżnionej grubszej połówki skórki wlewamy oliwę z oliwek. Biała końcówka wewnątrz powinna być wynurzona na powierzchni. W górnej części skórki wykonujemy niewielki otwór.

Wystarczy teraz podpalić knot owoca. Ekologiczna świeczka jest gotowa! Będzie pięknie pachnieć, a przy tym wyglądać efektownie.

Płyn uniwersalny do sprzątania

W pierwszej kolejności należy umyć, wyparzyć i pobawić skórkę białych części. Wkładamy je do słoika i zalewamy octem. Szczelnie zamknięte powinny stać około tygodnia. Od czasu do czasu można je w tym czasie delikatnie wstrząsnąć.

Gotowy ocet cytrusowy przelewamy bez kawałków skórki do butelki z atomizerem. Doskonale sprawdzi się do czyszczenia mebli, kuchni czy łazienki.

Naturalny odświeżacz powietrza

Nieprzyjemny zapach w kuchni można zlikwidować przy pomocy rozgrzanych kawałków skórki pomarańczy. Należy to robić w niewielkiej ilości wody na małym ogniu. Po kilku minutach w pomieszczeniu wyraźnie będzie wyczuwalny zapach cytrysów.

Drugim sposobem, aby pozbyć się przykrego zapachu jest wysuszenie skórki od pomarańczy. Wystarczy włożyć ją do lnianego woreczka, aby uzyskać odświeżacz do szafy czy butów.

Może zainteresuje Cię: CYTRYNA TO OWOC O WIELU TALENTACH. POTRAFI USUNĄĆ NAWET NAJGORSZE PLAMY

Polecamy także: NIESAMOWITY SPOSÓB NA WYKORZYSTANIE SKÓRKI OD BANANA. DZIĘKI NIEJ WSZYSTKIE KWIATY DOSTANĄ DRUGIE ŻYCIE

Portal "Życie" poleca: CZY TWOJE RĘCZNIKI BRZYDKO PACHNĄ? DZIĘKI TYM PROSTYM SPOSOBOM ZACHOWAJĄ CHŁONNOŚĆ I BĘDĄ DŁUŻEJ ŚWIEŻE