Storczyki nie są bardzo wymagającymi roślinami. Odpowiednio zadbane potrafią kwitnąć przez cały rok, aby po krótkim spoczynku znów zakwitnąć.

Stosując się do kilku rad będą wyglądać pięknie niezależnie od pory roku. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na te kwiaty w swoim domu.

Orchidee nazywane również storczykami to rośliny pochodzące z dżungli. Zwykle rosną tam w koronach tropikalnych drzew. Są bardzo urodziwe, dlatego ludzie chętnie hodują je w mieszkaniu, aby nadać wnętrzu wyjątkowego charakteru.

Aktualnie istnieje tysiące odmian storczyków. Najczęściej spotykany jest falenopsis. Wygląda zjawiskowo, kiedy ma wiele kwiatów. Przypomina to nieco rój kolorowych motyli. Z tego powodu nazywa się go też motylimstorczykiem czy ćmówką.

Jakie są warunki hodowli storczyków?

Storczyki zwykle kupowane są już w fazie kwitnięcia. Najlepiej zdecydować się na taki okaz, który będzie miał kilka kwiatów i jak najwięcej pąków. Wtedy będą prezentować się pięknie od dwóch miesięcy do nawet pół roku czasu.

 • Światło: Powinny stać w jasnym miejscu, ale należy uważać, aby nie było one zbyt nasłonecznione.

 • Temperatura: Najlepiej czują się w temperaturze pokojowej. Warto jednak na noc obniżyć temperaturę do około 18 stopni Celsjusza. Jeśli nie ma mrozu, to można je postawić przy uchylonym oknie.

 • Wilgoć: W naturalnym środowisku mają wilgotne powietrze. Z tego powodu w domach warto usadowić je na tackach lub podstawkach z mokrym żwirkiem. Warto regularnie nawilżać żwirek. Można również spryskiwać roślinę wodą.

 • Podlewanie: Należy podlewać je stosunkowo rzadko, ale za to bardzo obficie. Ziemia powinna być wyraźnie sucha. Najlepiej robić to z rana z odstanej lub przegotowanej wody, aby nie było w niej chloru. Na 1 litr wody warto dodać kilka kropel cytryny.

 • Nawożenie: Do kwitnących orchidei warto dorzucić raz na dwa miesiące nawóz dla storczyków.

 • Kurz na liściach: Najlepiej wycierać kurz z liści przy pomocy miękkiej ściereczki. Należy raczej unikać przestawiania rośliny.

Pielęgnacja storczyków w fazie ich spoczynku

Po przekwitnięciu storczyki powinny pozostać w fazie spoczynku przez okres około 2 miesięcy.

 • Kąpiel: Roślinę należy wypłukać obfitym strumieniem, aby pozbyć się resztek nawozu. Następnie można ustawić ją w chłodnym miejscu, na przykład obok uchylonego okna na parapecie.

 • Post: Przez okes odpoczynku nie należy dokarmiać orchidei. Nie potrzeba ich wtedy podlewać zbyt obficie, ale jednocześnie trzeba pamiętać, aby nie doprowadzić do wyschnięcia skórki na liściach i pędach. Warto pamiętać o usuwaniu wyłącznie całkowicie pożółkniętych liści.

 • Koniec postu: Faza spoczynku powinna trwać od 6-8 tygodni. Po tym okresie należy znów bardziej obficie podlewać storczyki i regularnie nawozić.

Jak przesadzić storczyki?

Doniczka powinna być zmieniana co około 2-3 lata. Powinna ona wtedy niemal pękać. Najlepszy czas na to jest pod koniec okresu spoczynku.

 • W pierwszej kolejności należy obficie podlać roślinę i odstawić na 3 dni.

 • Do odrobinę większej doniczki od poprzedniej z dużymi otworami na dnie wsypujemy około 3-4 centymetrową warstwę drenażu. Następnie delikatnie wyjmujemy storczyka ze starej doniczki i posupujemy specjalnym podłożem. Wierzchną warstwę delikatnie ugniatamy palcami.

 • Roślinę warto trzymać kilka dni w zacienionym miejscu i nie podlewać, a jedynie spryskiwać liście. Po upływie tego czasu można postawić w docelowym miejscu.

 • Nieco większe okazy można podczas przesadzania delikatnie rozciąć nożem na 2-3 części. Należy jednak przy tym uważać, aby nie uszkodzić korzeni. Rany zasypujemy odrobiną cynamonu czy węglem drzewnym. W ten sposób z jednego storczyka zrobią się dwa.

Jaką doniczkę najlepiej wybrać na storczyki?

Storczyki zazwyczaj sprzedawane są w plastikowych, przezroczystych doniczkach z dużymi otworami na dnie.

To idealne pojemniki dla tych roślin, gdyż korzenie jednocześnie mają odpowiednią ilość powietrza i światło, a przy tym łatwo można sprawdzić czy podłoże jest nadal wilgotne.

Chcąc ukryć plastikową doniczkę można zaopatrzyć się w elegancką osłonkę. Powinna być sporo większa i najlepiej obsypana warstwą keramzytu.

Polecamy także: JAK DOBRZE PIELĘGNOWAĆ ROŚLINY DONICZKOWE. TYCH BŁĘDÓW TRZEBA UNIKAĆ

Może zainteresuje Cię to: JAK SIĘ POZBYĆ MAŁYCH MUSZEK W KWIATACH DONICZKOWYCH. SĄ NA TO SKUTECZNE, DOMOWE SPOSOBY

Portal "Życie" informował o: PRODUKT, KTÓRY POLACY SPOŻYWAJĄ NA CO DZIEŃ, ZAWIERA SILNĄ TRUCIZNĘ. POWINNIŚMY UWAŻAĆ