Istnieją produkty, które są w Polsce łatwiej dostępne oraz tanie. Polacy często sięgają właśnie po nie, nie zawsze zdając sobie sprawę z tego, że może się to źle odbić na ich zdrowiu.

Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że różnego rodzaju produkty, z których korzystamy na co dzień, mogą okazać się szkodliwe. To właśnie jeden z nich – tak lubiany przez Polaków, może być zagrożeniem dla zdrowia.

Jeden z ulubionych produktów Polaków zawiera truciznę

To informacja, która może zasmucić wielu z nas. Trzeba bardzo uważać przy spożywaniu tego produktu, by nie zaszkodzić swojemu zdrowiu.

Według ekspertów jedzenie ziemniaków może wywołać wiele objawów, które nie są pożądane. Gdy ziemniaki przez długi czas są przechowywane przed zjedzeniem, można zaobserwować, że zaczynają kiełkować z nich małe łodygi.

Część osób po prostu obcinała tę odstającą część i zjadała ziemniaki. Tymczasem w momencie, gdy z ziemniaków zaczyna wyrastać ta na pozór nieszkodliwa łodyga, tworzy się w nich substancja, na którą powinniśmy uważać.

Mowa o solaninie, która jest obecna w ziemniaku, gdy wyrasta z niego łodyga. Jest to organiczny związek chemiczny, glikoalkaloid, który tworzy się z trisacharydu solatriozy oraz glikozydu solanidyny.

Solanina jest toksyczna, a osoby, które ją zjedzą, mogą nabawić się poważnego zatrucia pokarmowego. Czasem można je wyleczyć lekami bez recepty, jednak przy ostrym przebiegu zatrucia wymagana jest wizyta w szpitalu.

Objawy, które mogą wystąpić po zjedzeniu solaniny, to m.in. biegunka, kolka, wymioty oraz mdłości, a gdy ilość spożytego produktu będzie bardzo duża – nawet śpiączka, obwodowa niewydolność krążenia, napady drgawek oraz depresja ośrodkowego układu nerwowego.

Wspomniane objawy ujawniają się po 4-14 godzinach.

Co zrobić, by nie cierpieć na te dolegliwości? Ziemniaków, z których wyrastają łodygi, nie trzeba wyrzucać, trzeba jednak pamiętać o bardzo dokładnym obraniu ich oraz umyciu.

Przypomnij sobie o… JAK ODRÓŻNIĆ NATURALNE MIĘSO OD MIĘSA Z CHEMIKALIAMI W 30 SEKUND

Jak informował portal Życie: POZOSTAWIENIE TEGO NA PARAPECIE MOŻE NIEŚĆ ZA SOBĄ TAK POWAŻNE SKUTKI. TA HISTORIA DAJE DO MYŚLENIA

Portal Życie pisał również o… KIEDY POWINNIŚMY WYMIENIĆ SZCZOTECZKĘ DO ZĘBÓW. STOMATOLODZY NIE MAJĄ WĄTPLIWOŚCI, TO CZĘŚCIEJ NIŻ CI SIĘ WYDAJE