Posiadanie sztućców jest niemal koniecznością. Bez nich nie bylibyśmy w stanie spożyć serwowanych posiłków. Ponadto ostatnimi czasy pełnią one dodatkowo funkcję dekoracyjną.

Wiele gospodyń domowych decyduje się na piękny i lśniący zestaw sztućców. Jednak, aby długo zachowały swój olśniewający wygląd, trzeba o nie odpowiednio zadbać.

Sposób na błyszczące sztućce bez zacieków i nalotów

Sztućców używamy codziennie, dlatego po jakimś czasie pokrywają się one specyficznym, żółtawym nalotem lub pokryte są rysami spowodowanymi zbyt energicznym szorowaniem.

Warto pamiętać, aby przede wszystkim nie szorować ich za mocno oraz co najmniej dwa razy do roku usuwać z nim żółtawy nalot.

Sztućce wykonane ze stali najlepiej czyścić w wodzie z octem. Wystarczy, że do dwóch litrów ciepłej wody dodasz 2 łyżki octu, a następnie zamoczysz w niej swoje sztućce na kilka godzin i po tym czasie wytrzesz je miękką ściereczką.

W przypadku stalowych sztućców możesz także użyć amoniaku. Około 60 g amoniaku rozpuść w litrze wody i zamocz w tym swoje sztućce. Następnie, tak jak w przypadku wody z octem, odczekaj kilka godzin i wytrzyj delikatnie wilgotne sztućce.

Trudniejsze do wyczyszczenia naloty posyp solą lub sodą oczyszczoną i następnie przetrzyj sztućce ściereczką.

Srebrne i posrebrzane sztućce są nieco delikatniejsze. Chcąc usunąć z nich nalot, możemy zamoczyć je na całą noc w kefirze lub zsiadłym mleku.

Drugim sposobem jest kąpiel srebrnych sztućców w soli. Do wyłożonej folią aluminiową miski wlej litr ciepłej wody i dodaj pięć łyżek soli. Następnie ,w powstałym roztworze, należy zamoczyć sztućce i odczekać aż nalot zniknie.

Jeśli sztućce mają drewniane trzonki, należy raz na jakiś czas odświeżyć je olejem roślinnym. Na wacik kosmetyczny nalej odrobinę oleju i wetrzyj go w drewno. Dzięki temu drewniane trzonki nie będą matowe.

Przypomnij sobie o… NAJLEPSZE SPOSOBY NA POZBYCIE SIĘ ZMECHACEŃ. TWOJE UBRANIA ZNÓW BĘDĄ WYGLĄDAĆ JAK NOWE

Jak informował portal Życie: TWOJE KWIATY ZOSTAŁY ZAATAKOWANE PRZEZ MUSZKI? NIE MARTW SIĘ, POZBĘDZIESZ SIĘ ICH SKUTECZNYMI, DOMOWYMI SPOSOBAMI

Portal Życie pisał również o… CZY TWOJE RĘCZNIKI BRZYDKO PACHNĄ? DZIĘKI TYM DOMOWYM SPOSOBOM BĘDĄ DŁUŻEJ ŚWIEŻE