Tłuste plamy na ubraniu nie muszą dłużej być problemem! Istnieją skuteczne domowe sposoby, aby się ich pozbyć. Wystarczą do tego popularne produkty, takie jak mąka ziemniaczana, benzyna czy alkohol.

Jeśli je odpowiednio zastosujesz, poradzą sobie nawet z najbardziej uporczywymi zanieczyszczeniami bez konieczności sięgania po środki chemiczne.

Pozbądź się tłustych plam z ubrania!

Tłuste plamy to jeden z najbardziej kłopotliwych rodzajów zanieczyszczeń. Zwykle powstają podczas spożywania posiłku. W końcu w lodówce aż roi się od produktów na bazie tłuszczu - masło, majonez, sery, mięsa i wędliny, ciasta czy różnego rodzaju sosy.

Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, aby pozbyć się uporczywych, tłustych zanieczyszczeń. Sposób należy odpowiednio dobrać w zależności od rodzaju tkaniny. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że jej nie zniszczysz.

Warto zrobić w pierwszej kolejności próbę na niewidocznej części materiału.

Mąka ziemniaczana

Jedną ze skutecznych metod na tłuste plamy jest zastosowanie mąki ziemniaczanej. Należy posypać nią plamę, a następnie pozostawić na kilka minut. Po upływie tego czasu wystarczy wyczyścić szczotką lub wypłukać ciepłą wodą.

Mąka ziemniaczana to dość uniwersalny sposób, gdyż świetnie sprawdzi się zarówno do zwykłych tkanin bawełnianych czy sztucznych, a także delikatnych - jedwabnych czy wełnianych.

Zamiast mąki ziemniaczanej można użyć także talku, sproszkowanej kredy lub piankę morską.

Płyn do mycia naczyń

Na wszelkiego rodzaju tłuste plamy dobrym sposobem jest płyn do mycia naczyń. Jak wiadomo bowiem, na co dzień stosowane są właśnie do walki z tłuszczem. Warto pamiętać jednak, aby pod żadnym pozorem nie używać przy tym ciepłej wody!

Plamę należy posmarować dużą ilością detergentu w taki sposób, aby nie zabarwić materiału. Zielony płyn do mycia naczyń z pewnością nie będzie zbyt dobrym pomysłem w przypadku białych ubrań.

Po kilku minutach od nałożenia środka na plamę wystarczy starannie spłukać go zimną wodą. W razie potrzeby czynność można powtórzyć kilkukrotnie.

Benzyna

Kolejną skuteczną metodą na tłuste plamy jest beznzyna. W miejsce zabrudzenia należy położyć papierowy ręcznik lub ligninę, a następnie przy mocy wacika nasączonego benzyną delikatnie pocierać to miejsce.

Na koniec wystarczy wypłukać materiał w ciepłej wodzie. To szczególnie dobre rozwiązanie do tkanin wełnianych, ale też może być stosowane w przypadku bawełny i tkanin sztucznych.

Rozpuszczalnik

Od tłustej plamy jeszcze gorsza jest zachnięta tłusta plama. W takim przypadku z pomocą przychodzi rozpuszczalnik. Cała procedura wygląda bardzo podobnie jak w przypadku zastosowania benzyny.

Dedycując się na tę metodę do czyszczenia kolorowych tkanin wato pamiętać, aby koniecznie zrobić najpierw próbę w niewidocznym miejscu i upewnić się, czy kolor nie wyblaknie.

Alkohol

Następnym sposobem na zachnięte tłuste plamy jest alkohol. Wystarczy wypłukać materiał wodą, a następnie zwilżyć miejsce zabrudzenia alkoholem i delikatnie wetrzeć. Można sięgnąć po mieszankę spirytusu z kilkoma kroplami octu.

W przypadku, kiedy domowe sposoby nie działają pozostaje sięgnąć po środki chemiczne, takie jak odplamiacz lub wybielacz.

Może zainteresuje Cię to: MĘCZY CIĘ PROBLEM UCIĄŻLIWYCH PLAM NA DREWNIANYCH MEBLACH? SĄ NA TO NIEZAWODNE SPOSOBY, JAKIE

Polecamy także: ODKAMIENIANIE CZAJNIKA DOMOWYMI SPOSOBAMI. OTO PROSTE METODY, DZIĘKI KTÓRYM POZBĘDZIEMY SIĘ KAMIENIA

Portal "Życie" informował o: DLACZEGO W PĘPKU OSADZA SIĘ BRUD I JAK DBAĆ O TĘ CZĘŚĆ CIAŁA? PROSTE ZASADY HIGIENY