W pępku każdego z nas co jakiś czas można zauważyć zbiór tak zwanych paprochów. Tą kwestią zainteresowali się także specjaliści – naukowiec Georg Steinhause postanowił poświęcić temu tematowi badania, dzięki czemu poznał rozwiązanie odwiecznej zagadki.

Paprochy w pępku – skąd się biorą?

Georg Steinhause sprawdził własny pępek. Znalazł w nim aż 503 obiekty. W następnej kolejności zbadał również pępki swoich najbliższych – rodziny oraz przyjaciół.

Z kolei grupa naukowców z Australii zdecydowała się na badanie większej próby – aż 5 tysięcy próbek pobranych z różnych pępków. Okazało się, że paprochy najczęściej można znaleźć w pępkach mężczyzn w średnim wieku oraz z lekką nadwagą.

Wykazano bezpośredni związek włosów na brzuchu z występowaniem brudu. Wszystko dlatego, że włosy w okolicach pępka często przybiera kształt wiru, co zostało nazwane przez naukowców koncentrycznymi kręgami.

Według naukowców mężczyźni częściej mają brud w pępku, gdyż ich brzuchy są bardziej owłosione od kobiecych. Paprochy biorą się stąd, że w ciągu dnia owłosienie na ludzkim brzuchu ociera się o ubranie.

Podczas ocierania na włosach osiadają drobinki materiału, które następnie przez owłosienie w kształcie wiru dostaje się do pępka. Zwykle są to niebieskie paprochy, ponieważ drobne włókna to zazwyczaj drobinki dżinsów.

Wielkość paprochów jest zależna od ubrań, które wybieramy – im ciuchy są nowsze, tym kulka będzie większa, gdyż noszone przez nas rzeczy nie są jeszcze wytarte.

By całkowicie pozbyć się problemu, należałoby wydepilować brzuch.

Zasady higieny pępka

Wystarczy jednak dbać o odpowiednią higienę pępka, by problem nie był dotkliwy. Jak to robić?

Myć go codziennie, najlepiej podczas kąpieli albo prysznica. Powinno się użyć mydła lub innych środków myjących.

Pępek należy wycierać dokładnie – jeśli zostanie lekko wilgotny, rozwiną się w nim grzyby, przez które będzie nieprzyjemnie pachnieć, a dodatkowo będziemy borykać się z problemem swędzenia.

Najwygodniej czyści się pępek patyczkiem do uszu nasączonym środkiem myjącym.

Higiena przekłutych pępków jest szczególnie ważna, gdyż łatwiej w nich o infekcję.

Przypomnij sobie o… 80-LETNIA BRYTYJKA MÓWIŁA O ZWIĄZKU Z 35-LETNIM EGIPCJANINEM

Jak informował portal Życie: SZTUCZKI, KTÓRE STOSUJĄ SKLEPY, BY MANIPULOWAĆ KLIENTAMI. NAWET ICH NIE ZAUWAŻAMY

Portal Życie pisał również o… HISTORIA WALENTYNEK. DLACZEGO OBCHODZIMY ŚWIĘTO ZAKOCHANYCH