Manipulacja to trudna sztuka – aby była skuteczna, manipulator musi przeprowadzić ją z odpowiednim wyczuciem oraz delikatnością. Często nie jesteśmy nawet świadomi, jak bardzo jesteśmy zwodzeni.

Ofiarami manipulacji padamy niemal codziennie – nie tylko ze strony osób ze swojego otoczenia. Ogromnymi manipulatorami są także sklepy.

Jakich sztuczek używają sklepy, by manipulować klientami?

Sklepy zatrudniają specjalnych marketingowców, którzy są mistrzami manipulacji. Wiedzą, co zrobić, by klienci spędzili w sklepie sporo czasu i zostawili w nim dużo pieniędzy.

Odpowiednia muzyka

Niekiedy nie skupiamy się na tym, że w tle słychać muzykę. Jednak jest to jeden z kluczowych elementów – poprawia nastrój i relaksuje klientów, dzięki czemu nasza podświadomość kojarzy robienie zakupów z przyjemnością.

Zapach

Człowiek często nieświadomie reaguje na zapachy. Gdy są odpowiednio dobrane, budzą miłe skojarzenia, które sprawiają, że chętniej wydajemy pieniądze.

Akcje promocyjne

Bardzo często w marketach ustawione są stoiska, a atrakcyjne hostessy zachęcają do degustacji. Po spróbowaniu nowego produktu klient często staje się głodny, a, jak wiadomo, wtedy wyda więcej pieniędzy w sklepie.

Ceny produktów

Ceny „1,99” czy „1,95” wyglądają na półkach po prostu lepiej niż „2,00”. Dodatkowo gdy je widzimy, często odruchowo zaokrąglamy te kwoty w dół. To sprawia, że chętniej sięgniemy po dany produkt.

Karty lojalnościowe

Dzięki nim klient może zbierać punkty, które w dłuższej perspektywie dadzą nam rabaty lub nagrody. To sprawia, że klient tym chętniej będzie przychodził do sklepu danej sieci.

Umiejscowienie produktów

Często te najpotrzebniejsze produkty znajdziemy na drugim końcu sklepu. Dzięki temu musimy przejść między alejkami, by do nich dotrzeć, a to może spowodować, że skusimy się na wzięcie kilku dodatkowych rzeczy.

Zmiana produktów na regałach

Sklepy co jakiś czas zmieniają wystrój. Wtedy klient musi poszukać pożądanych przez siebie produktów. W tym czasie przejdzie przez dodatkowe alejki i jest szansa, że skusi się na dodatkowe rzeczy.

Kolorowe gazetki

W gazetce znajdziemy promocje. Często kupujemy coś, czego nie potrzebujemy, ale jest akurat w promocji – w końcu kto nie chciałby zaoszczędzić?

Trzy w cenie dwóch

Promocje typu dwa w cenie jednego mają na celu skusić klienta do kupienia kilku produktów, choć w rzeczywistości wcale nie potrzebuje ich w tej ilości.

Artykuły przy kasach

To tzw. impulsywne produkty – coś, co kosztuje niewiele. Niekiedy stoimy przy kasie i odruchowo sięgniemy po któreś z nich. To głównie gumy do żucia, słodycze, napoje.

Przypomnij sobie o… METODA, WEDŁUG KTÓREJ SAMICA ORŁA WYBIERA OJCA DLA SWOICH ORŁÓW

Jak informował portal Życie: RODZINA USUNIĘTA Z SAMOLOTU „Z POWODU NIEPRZYJEMNEGO ZAPACHU CIAŁA”

Portal Życie pisał również o… 80-LETNIA BRYTYJKA MÓWIŁA O ZWIĄZKU Z 35-LETNIM EGIPCJANINEM