Niektórzy buntują się przeciwko obchodzeniu walentynek, twierdząc, że jest to niezwykle komercyjne święto, które przywędrowało do nas z zachodu, z kultury amerykańskiej.

Jednak nawet sceptycy zauważają, że Polacy tłumnie obchodzą ten dzień. Co więcej przypisywanie walentynkom amerykańskich korzeni jest błędne.

Historia Walentynek

Walentynki zaczęto obchodzić już w starożytności, w Cesarstwie Rzymskim. Wtedy to na 14-15 lutego przypadał czas, w którym czczono boginię kobiet oraz małżeństwa, Junonę.

Zgodnie z przesądami młodzieńcy losowali imiona kobiet z urny, w ten sposób sprawdzając, kim będą ich wybranki. Jednak wszystko zmienił jeden człowiek.

Święty Walenty

Św. Walenty żył podczas panowania Klaudiusza II Gockiego, cesarza, który mocno słuchał swoich doradców. Zgodnie z ich sugestiami władca zakazał młodym mężczyznom małżeństwa.

Gocki utrzymywał, że dzięki temu młodzieńcy będą lepszymi żołnierzami. Jednak znalazł się jeden nieposłuszny duchowny – Walenty, który mimo zakazu w dalszym ciągu udzielał ślubów zakochanym parom.

Za swoje działania trafił do więzienia. Tam poznał niewidomą córkę strażnika, dla której całkiem stracił głowę.

Według legendy dzięki miłości Walentego dziewczyna odzyskała wzrok. Gdy Klaudiusz II Gocki dowiedział się o tym płomiennym uczuciu, skazał Walentego na śmierć.

Przed wykonaniem wyroku św. Walenty napisał romantyczny list do dziewczyny, którą pokochał. Podpisał tę korespondencję „Od Twojego Walentego”.

Właśnie dlatego w walentynki panuje tradycja wręczania kartek oraz listów ukochanym osobom.

Walentynki przypadają zawsze 14 lutego, w 2020 roku jest to piątek. Podczas tego święta zakochani chętnie spacerują, wręczają sobie drobne upominki oraz okazują sobie uczucia.

Pamiętajmy jednak, że choć w walentynki szczególnie chętnie okazujemy sobie uczucia, powinniśmy być dla siebie mili i pielęgnować miłość przez cały rok.

Przypomnij sobie o… 80-LETNIA BRYTYJKA MÓWIŁA O ZWIĄZKU Z 35-LETNIM EGIPCJANINEM

Jak informował portal Życie: RODZINA USUNIĘTA Z SAMOLOTU „Z POWODU NIEPRZYJEMNEGO ZAPACHU CIAŁA”

Portal Życie pisał również o… SZTUCZKI, KTÓRE STOSUJĄ SKLEPY, BY MANIPULOWAĆ KLIENTAMI. NAWET ICH NIE ZAUWAŻAMY