Soda oczyszczona to biały proszek o wielu niezwykłych właściwościach. Nasze mamy i babcie stosowały ją niemal do wszystkiego.

Do czego można stosować sodę oczyszczoną?

Soda oczyszczona przydaje się w każdym gospodarstwie domowym. Świetnie radzi sobie z tłuszczem, nieprzyjemnymi zapachami i kamieniem, może służyć również do wybielania oraz… farbowania.

Zwykle dostępna jest w małych torebkach, większość z nas korzysta z jednego sposobu jej zastosowania – dodajemy ją do potraw, np. wypieków. Warto jednak zaznaczyć, że soda oczyszczona ma szereg innych zastosowań.

Wybielanie i pranie ubrań

Soda oczyszczona świetnie sprawdza się jako wybielacz do ubrań. Można dodawać ją do pralki, gdy wstawiamy białe ubrania.

Jak ją dawkować? Na jedno pranie dodać pół szklanki sody.

Sodę należy dodać do szufladki na proszek – nie sypać jej bezpośrednio na ciuchy.

Innym sposobem na zrobienie własnego wybielacza do ubrań jest użycie wody utlenionej, aspiryny albo octu.

Czyszczenie powierzchni

Popularną metodą na czyszczenie srebra jest stosowanie soli kuchennej, jednak soda oczyszczona jest dużo skuteczniejsza. To bardzo prosty sposób.

Należy wyłożyć szklane naczynie folią aluminiową, włożyć srebrne sztućce lub inne przedmioty, dodać sody oczyszczonej i gorącej wody. Pozostawić na 15 minut, a później przetrzeć srebro miękką szmatką.

Soda przydaje się także do czyszczenia piekarnika, gdyż świetnie radzi sobie z tłuszczem i zabrudzeniami. Równie dobrze nadaje się do czyszczenia silikonowych fug – pasta z sody oczyszczonej oraz octu świetnie da sobie radę z brudem.

Odkamienianie czajnika

Jest kilka sposobów na odkamienianie czajnika. Jednym z nich jest zastosowanie sody.

To bajecznie proste – opisaliśmy metodę działania w tym artykule.

Przypomnij sobie o… JAK POZBYĆ SIĘ NIEPRZYJEMNEGO ZAPACHU Z LODÓWKI RAZ NA ZAWSZE? WYSTARCZY COŚ, CO KAŻDY MA W DOMU

Jak informował portal Życie: CO SIĘ STANIE, GDY POLEJESZ PLAMĘ SOKIEM Z CYTRYNY? EFEKTY SĄ ZDUMIEWAJĄCE

Portal Życie pisał również o… OD DZIŚ NIE MUSISZ WYRZUCAĆ ZAPLAMIONYCH TŁUSZCZEM UBRAŃ. TE PLAMY DA SIĘ USUNĄĆ. WSZYSTKO DZIĘKI KILKU SPRAWDZONYM SPOSOBOM