Jakiś czas temu w mediach pojawiły się doniesienia o wsparciu dla artystów, które zapewnić miał Fundusz Wsparcia Kultury. Dotacje, lista beneficjentów oraz kwoty do wypłat okazały się być dla wielu Polaków oburzające.

Wtedy Ministerstwo Kultury postanowiło zawiesić wypłacanie pieniędzy podmiotom do czasu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. Chodziły pogłoski, że gotówka trafia do nich „pod stołem”. Jak jest naprawdę?

Bracia Golec rozgoryczeni kwotą dotacji od Ministerstwa Kultury

Jak zauważa Pomponik, największym beneficjentem miał być zespół Golec uOrkiestra. I o ile internauci rozumieli, że pomocy mogą wymagać np. teatry, opery czy instytucje kultury, o tyle zestawienie ich z m.in. muzykami disco polo nie przypadło im do gustu. Szczególnie, że to ci ostatni mieli dostać po wielokroć więcej.

Golec uOrkiestra. Źródło: Youtube
Golec uOrkiestra. Źródło: Youtube

Z kolei zespół Golec uOrkiestra miał być największym beneficjentem z kwotą niemal 2 mln złotych. Ostatecznie jednak minister Gliński zadeklarował, że sprawa zostanie ponownie zbadana.

Stworzono już nową listę, jednak nauczone na błędach Ministerstwo Kultury postanowiło jej nie ujawniać, by nie spotkać się z podobnymi reakcjami internautów. Podobno kwoty dla beneficjentów są obniżone.

Zespół Golec uOrkiestra ma otrzymać o 316 806 złotych mniej – tak deklaruje Rafał Golec. To wciąż ok. 1,6 mln zł, jednak jeden z braci tworzących zespół nie kryje rozgoryczenia, narzeka też na to, że te obniżki, ich przyczyny ani wysokość dotacji nie były z nimi uzgadniane, a teraz w ciągu 48 godzin muszą uaktualnić złożone dokumenty.

Golec uOrkiestra. Źródło: Youtube
Golec uOrkiestra. Źródło: Youtube

Sławomir Świerzyński, który ostatnio „wsławił się” wyśmianiem Kultu, co obróciło się przeciw niemu, poinformował, że póki co nie dostał jeszcze państwowych pieniędzy, a o obniżkach jak na razie nic nie wie.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: OJCIEC UCZENNICY W TRAKCIE NAUKI ZDALNEJ ZROBIŁ COŚ DZIWACZNEGO. NAGRANIE TRAFIŁO DO SIECI, A TATA DZIEWCZYNKI STAŁ SIĘ GWIAZDĄ INTERNETU! CO ZROBIŁ

O tym się mówi w Polsce: ZNÓW POJAWIĄ SIĘ MASOWE UTRUDNIENIA DLA WIELU POLAKÓW. WSZYSTKO ZACZNIE SIĘ JUŻ 13 GRUDNIA. JEST OFICJALNE POTWIERDZENIE. TRZEBA SPODZIEWAĆ SIĘ TŁUMÓW

O tym się mówi na świecie: PORUSZAJĄCA HISTORIA DZIEWCZYNKI, KTÓRA DZIĘKI NIEZNAJOMEJ RODZINIE MOGŁA WRÓCIĆ DO NORMALNEGO ŻYCIA. TO, CO DLA NIE ZROBILI ZACHWYCA

Z życia gwiazd: ZASKAKUJĄCE WYDARZENIA NA URODZINACH SYNA KRZYSZTOFA RUTKOWSKIEGO. ŻONA DETEKTYWA MUSIAŁA SIĘ GĘSTO TŁUMACZYĆ. INTERNAUCI NIE DOWIERZAJĄ