Andrzej Sapkowski zasłynął dzięki pięciotomowej sadze „Wiedźmin”, którą zaczął pisać już w 1986 roku. Powieść zyskała dużą popularność i przetłumaczono ją aż na dwadzieścia języków!

Kim jest Andrzej Sapkowski, autor kultowej sagi o wiedźminie?

Na podstawie sagi „Wiedźmin” powstała również kultowa gra o tej samej nazwie oraz liczne komiksy, film i serial. Saga o wiedźminie do dzisiaj cieszy się dużą popularnością. Jednak mało kto zna Andrzeja Sapkowskiego, a może warto dowiedzieć się czegoś więcej na jego temat.

Andrzej Sapkowski zadebiutował w wieku 38 lat. Jego pierwsze opowiadanie o wiedźminie ukazało się w czasopiśmie „Fantastyka”, a ludzie nie mogli się doczekać kontynuacji przygód wiedźmina.

Andrzej Sapkowski. Źródło: kultura.gazeta.pl
Andrzej Sapkowski. Źródło: kultura.gazeta.pl
Andrzej Sapkowski. Źródło: kultura.gazeta.pl

Pisarz jest z wykształcania ekonomistą i przez 30 lat pracował w firmie Skórimpex w handlu zagranicznym. Sapkowski urodził się i dalej mieszka w Łodzi. Został nawet honorowym obywatelem tego miasta.

Tych rzeczy o Andrzeju Sapkowskim nikt nie wiedział

Andrzej Sapkowski sprzedał prawa do postaci Geralta firmie CD Projekt RED za 35 tysięcy złotych. Ta sama firma stworzyła kultową grę „Wiedźmin”, z której zyski w 2015 roku sięgnęły aż 342 miliony złotych!

Mężczyzna zażądał w 2018 roku od tej samej firmy 60 milionów złotych. W 2019 Sapkowski i CD Projekt RED podpisali ugodę. Nie wiadomo jednak jaka była jej treść.

W 2019 platforma Netflix stworzyła na podstawie książek Andrzeja Sapkowskiego serial opowiadający o losach wiedźmina Geralta. Po tym ludzie na całym świecie ponownie sięgnęli po opowieść stworzoną przez polskiego pisarza.

Wiedźmin. Źródło: netflix.com
Wiedźmin. Źródło: netflix.com
Wiedźmin. Źródło: netflix.com

To również może Cię zainteresować: MEDIA OBIEGŁA NIEPOKOJĄCA INFORMACJA.JAROSŁAW PINKACH W "RADIU ZET" O NOWYCH RESTRYKCJACH: "TO POWINNO BYĆ WPROWADZONE W MIARĘ SZYBKO"

Portal „Życie” pisał również o: CHCIELI WYNIEŚĆ KILKADZIESIĄT KILOGRAMÓW GRZYBÓW Z LASU, ZAREAGOWAŁA STRAŻ LEŚNA! PIĘKNE BOROWIKI SKONFISKOWANE, GRZYBIARZE ODPOWIEDZĄ ZA SWÓJ CZYN

Jak informował również portal „Życie”: TRAUMATYCZNA HISTORIA KOBIETA UGRYZIONEJ PRZEZ ROBAKA W TRAKCIE PRAC OGRODOWYCH. W KILKANAŚCIE GODZIN PO POWROCIE DO DOMU TRAFIŁA NA STÓŁ OPERACYJNY