Opowiadanie Olgi Tokarczuk, laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury i drugiej Polki w historii, która może się cieszyć tytułem Noblistki w tej kategorii po Wisławie Szymborskiej stanie się kanwą najnowszego filmu Kasi Adamik.

Reżyserka, która prywatnie jest córką Agnieszki Holland postanowiła wziąć na warsztat jeden z najważniejszych krótkich tekstów prozatorskich Olgi Tokarczuk.

Opowiadanie przedstawia historię angielskiego profesora psychiatrii, który przyjeżdża do Polski w przeddzień stanu wojennego, 12 grudnia 1981 roku.

Staje się jedną z przebywających na terenie Polski osób, która staje się świadkiem totalnego chaosu, zamykaniem opozycjonistów w ośrodkach odosobnienia i więzieniach, godziny policyjnej, czołgów na ulicach.

Świat głównego bohatera zmienia się o 180 stopni i właśnie dlatego, że nie jest on polskim obywatelem, żyjącym na co dzień w rzeczywistości PRL-u kompletnie nie rozumie, co się dzieje i jak funkcjonować w zastanej rzeczywistości zniewolenia.

fot. Instagram @kasiadamik

Powstanie fil na bazie twórczości Olgi Tokarczuk. Za kamerą stanie Kasia Adamik

Opowiadanie „Profesor Andrews w Warszawie” zadebiutowało w prasie w 1998 roku na łamach „Tygodnika Powszechnego”.

Nie jest to jednak pierwszy raz na planie obu pań. Olga Tokarczuk i Kasia Adamik pracowały już wspólnie na planie filmu „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland i Kasi Adamik. Bazą scenariusza była w tym przypadku jedna z najbardziej znanych powieści Tokarczuk, czyli „Prowadź swój pług przez kości umarłych”.

Obsada nie została jeszcze przedstawiona, lecz jak informuje serwis WP Film, produkcja rozmawia obecnie z Jasonem Isaacsem (m.in. Lucjusz Malfoyr z „Harry’ego Pottera”). Produkcja została powierzona Oldze Chadaj.

fot. Instagram @kasiadamik

Jak informował portal "Życie": WYDAŁO SIĘ, O CZYM I JAK ROZMAWIAJĄ ZE SOBĄ ZA ZAMKNIĘTYMI DRZWIAMI CZŁONKOWIE RODZINY KRÓLEWSKIEJ. MOCNE SŁOWA, POUFNE INFORMACJE WYSZŁY NA JAW

Przypomnij sobie: DWIE DEKADY TEMU KAŻDA NASTOLATKA CHCIAŁA BYĆ JAK ONA, POTEM SZYBKO UCICHŁO NA JEJ TEMAT. JEJ DALSZE LOSY SĄ ZDUMIEWAJĄCE

Portal "Życie" pisał również: CO ŁĄCZY JOLANTĘ KWAŚNIEWSKĄ I KRZYSZTOFA JACKOWSKIEGO? COŚ ZDUMIEWAJĄCEGO, TA TAJEMNICA BYŁA SKRYWANA PRZEZ DEKADY