Kwiaty potrafią być piękną ozdobą domu lub ogródka, gdy są odpowiednio pielęgnowane. Wiele z nas chciałoby, by wyglądały jeszcze lepiej, co można osiągnąć przez nawożenie ich.

Gotowe nawozy do kwiatów często bywają bardzo silne, nie zawsze są najlepszym wyborem. Tymczasem okazuje się, że istnieją dobre domowe środki, których można używać, by rośliny były jak najpiękniejsze.

Sposoby na wykonanie naturalnych nawozów do kwiatów

Jedną z kluczowych kwestii jest dobra pielęgnacja kwiatów – m.in. odpowiednie podlewanie. Standardowo podlewa się kwiaty raz w tygodniu, chyba, że mają nietypowe potrzeby – wtedy należy zmienić tę częstotliwość, tak, by zaspokoić potrzeby swoich roślin.

Warto pamiętać, że lepiej jest dać im nieco za mało wody niż za dużo – w tym drugim przypadku korzenie zgniją szybciej.

Naturalny nawóz do kwiatów. Źródło: Youtube
Naturalny nawóz do kwiatów. Źródło: Youtube
Naturalny nawóz do kwiatów. Źródło: Youtube

Jak podaje portal Styl.pl, warto jest wypróbować domowe nawozy do kwiatów – jedną z propozycji mogą być pokruszone skorupki od jajek włożone do ziemi lub w formie wywaru. Jak przygotować taką miksturę? Zalać pokruszone skorupki jaj wodą, odłożyć do chłodnego miejsca na 2 tygodnie, a po upływie tego czasu podlać kwiaty tym wywarem.

Inne rozwiązanie to wysypanie dołu donicy i góry ziemi fusami z kawy. Szczególnie warto stosować ten nawóz do wrzosów, orchidei oraz hortensji.

Kolejna metoda to pokrojenie w kostkę skórki dojrzałego banana – im więcej brązowych kropek lub plam, tym lepiej. Włożyć do naczynia, dodać pół litra gorącej wody, poczekać, aż wystygnie, i podlać rośliny.

Dobrym rozwiązaniem przeciw szkodnikom jest włożenie ząbka czosnku do doniczki lub wykorzystanie mikstury – zalanie ząbka czosnku sporą ilością wody, odczekanie nocy i następnie podlanie tym roztworem roślin.

Naturalny nawóz do kwiatów. Źródło: Youtube
Naturalny nawóz do kwiatów. Źródło: Youtube
Naturalny nawóz do kwiatów. Źródło: Youtube

Można nawozić rośliny także miksturą z… piwa. Warto stosować to w stosunku do storczyków. Wystarczy otworzyć piwo i odczekać godzinę, by lekko zwietrzało, a później 0,5 l złotego napoju zmieszać z 0,5 l wody i tak przygotowanym wywarem podlewać rośliny.

Warte uwagi jest także stosowanie zielonej herbaty, która może być dobrą odżywką oraz odkazić kwiaty i pomóc w walce ze szkodnikami – wystarczy tylko łyżeczkę herbaty zalać 0,5 l gorącej wody i poczekać, aż ostygnie, a później podlać kwiaty.

Ostatnim dobrym sposobem na nawiezienie roślin jest wykorzystanie niesolonej wody z warzyw – ugotować warzywa bez soli, a wodę po nich ostudzić i po wystygnięciu podlać kwiaty. Najlepszy sposób to wykorzystanie wywaru po pietruszce, ziemniakach i marchewce.

Przypomnij sobie o… KINGA ZAWODNIK BĘDZIE KONKUROWAĆ Z DOMINIKĄ GWIT? NOWA GWIAZDA POJAWIŁA SIĘ W TVN

Jak informował portal Życie: WAŻNY APEL MINISTRA ŁUKASZA SZUMOWSKIEGO DOTYCZĄCY MASECZEK. EPIDEMIA NADAL GROŹNA

Portal Życie pisał również o… DANIEL OLBRYCHSKI DWUKROTNIE BRAŁ UDZIAŁ W AUDIENCJI U JANA PAWŁA II. SYN AKTORA ZAWDZIĘCZA PAPIEŻOWI ŻYCIE. CO SIĘ WYDARZYŁO