Kiedyś mandarynki były uznawane za owoce niemal luksusowe, były towarem deficytowym w sklepach jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Teraz te owoce są niezwykle popularne.

Choć można je kupić przez cały rok, większość z nas tęskni za smakiem mandarynek zazwyczaj zimą, szczególnie w okresie przedświątecznym, i właśnie wtedy zjadamy ich najwięcej. 

Okazuje się jednak, że mało kto dobrze przygotowuje je do jedzenia. Tymczasem wystarczy mały błąd, by zaszkodzić zdrowiu!

Każdy wie, że owoce i warzywa powinno się myć przed zjedzeniem. Jednak zakładamy zwykle, że jeśli część z nich obieramy ze skórki, można pominąć mycie. Jest to błędne założenie – zanieczyszczenia, które mogą być obecne na skórce, mogą wywołać alergie.

Pamiętaj o myciu mandarynek przed zjedzeniem

Mandarynki to owoce, które nie rosną w polskich sadach. Są zwykle importowane z Hiszpanii albo Portugalii. Podczas zbiorów są jeszcze niedojrzałe, dojrzewają w transporcie.

Owoce przed transportem są zabezpieczane, zwykle woskiem carnauba, pszczelim miodem i szelakiem. I choć środki te są jak najbardziej naturalne, to wielu z nas może nabawić się alergii lub stanów zapalnych.

To nie jedyny powód, który przemawia za myciem mandarynek. Co ważne, owoce te zazwyczaj są pryskane środkami grzybobójczymi, które w zdecydowanej większości zawierają imazalilem i tiabendazol

Substancje te mogą przyczyniać się do powstawania nowotworów, powodować bezpłodność i szkodzić układowi nerwowemu. Dlatego zawsze powinno się myć mandarynki przed spożyciem.

Nie wystarczy zwyczajnie przepłukać owoców – należy dokładnie je wyszorować w gorącej wodzie, z użyciem płynu do naczyń.

Gdy odpowiednio przygotujemy mandarynki do spożycia, będziemy mogli cieszyć się ich świetnym smakiem i substancjami odżywczymi, które zawierają.

W mandarynkach znajdziemy dużo witaminy C, A, a także witamin z grupy B. Pomagają przy problemach z układem moczowym oraz zaparciach.

Przypomnij sobie o… DLACZEGO NIE MOŻNA ROZMRAŻAĆ MIĘSA W GORĄCEJ WODZIE? MOŻE TO NIEŚĆ POWAŻNE KONSEKWENCJE

Jak informował portal Życie: NIE POPEŁNIAJ TEGO BŁĘDU. PRZEZ TO TWOJA MONSTERA MOŻE SZYBKO ZWIĘDNĄĆ

Portal Życie pisał również o… CZY ZASTANAWIAŁEŚ SIĘ KIEDYKOLWIEK DO CZEGO SŁUŻY CZERWONA ZATYCZKA NA NAKRĘTCE DO TEGO NAPOJU? ODGRYWA ONA DOŚĆ ISTOTNĄ ROLĘ