W wielu domach gromadzone są zapasy mięsa. Produkt ten często mrozimy, aby jak najdłuższej zachował świeżość. Czasami zdarza się zapomnieć wyjąć go wcześniej, aby rozmrozić i przygotować danie.

Wtedy najlepiej całkowicie zrezygnować z tej potrawy i ugotować coś innego.

Niewłaściwe rozmrażanie mięsa może nieść negatywne skutki

Mięso to jeden z produktów, który niewłaściwie rozmrożony może nieść za sobą fatalne skutki. To samo dotyczy także ryb czy pieczywa. Najczęściej dzieje się tak, kiedy chcemy je ekspresowo rozmrozić.

Jak się jednak okazuje, takie działanie może doprowadzić do przykrych dolegliwości, takich jak zatrucie pokarmowe, a nawet przyczynić się do powstania nowotworu.

Warto o tym pamiętać, aby nie narażać swojego zdrowia i bliskich.

Pod żadym pozorem nie rozmrażaj mięsa w gorącej wodzie

Jednym z pomysłów, jakie przychodzą do głowy, kiedy chcemy szybko rozmrozić mięso jest włożenie go do gorącej wody.

Takie działanie może jednak być bardzo niebezpiecznie. Wywołuje często silny ból brzucha i zatrucie pokarmowe.Co więcej rozmrożone w ten sposób mięso zmienia swój smak i konsystencję.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku rozmrażania mięsa w temperaturze pokojowej, szczególnie w pobliżu kaloryfera. Tego typu warunki sprzyjają rozwijaniu się szkodliwych bakterii.

Zamrożone mięso i inne produkty nie powinny także znajdować się w zasięgu promieni słonecznych, które również są korzystne dla drobnoustrojów. Wtedy dużo łatwiej rozwija się na nim pleśń czy nawet grzyby.

Jak bezpiecznie rozmrażać mięso?

Mięso powinno być zawsze rozmrażane w zimnej wodzie. Najlepiej robić to w ciągu nocy na najniższej półce lodówki.

Z kolei mrożone warzywa czy owoce wystarczy delikatnie rozmrozić w lodówce, a następnie włożyć do ciepłej wody. Może z nich wypłynąć wtedy sok, który trzeba odsączyć.

Niektóre mrożone potrawy wrzucamy od razu na patelnię lub do garnka. Dzięki temu błyskawicznie można przygotować obiad. Zaliczają się do nich pierogi, w przypadku których nie potrzebne jest uprzednie rozmrażanie.

Warto zastosować się do tych kilku zasad, aby nie narażać swojego zdrowia na niebezpieczeństwo.

Zobacz także: TYCH PRODUKTÓW POD ŻADNYM POZOREM NIE MOŻNA MROZIĆ! KUCHENNY BŁĄD, KTÓRY MOŻE DOPROWADZIĆ DO ZATRUCIA

Może zainteresuje Cię to: NIEKTÓRE POPULARNE W DOMACH ROŚLINY SĄ TRUJĄCE. SPRAWDŹ, CZY STOJĄ NA TWOIM PARAPECIE

Portal "Życie" poleca: ZDROWA I SMACZNA ALTERNATYWA DLA PLACKÓW ZIEMNIACZANYCH. GOSPODYNIE DOMOWE POKOCHAŁY TEN PRZEPIS