Gdy zajmujemy się uprawą roślin, musimy być świadomi tego, jakie składniki poprawiają ich kondycję, pomagają wzrastać i chronią przed szkodnikami. Jak się okazuje nie zawsze muszą być to środki sklepowe. Często w dbaniu o rośliny przydają się popularne kuchenne produkty takie jak np. drożdże.

Drożdże nie tylko w ochronie roślin

Kwiaty. Źródło: YouTube
Kwiaty. Źródło: YouTube
Kwiaty. Źródło: YouTube

Świetnym pomysłem jest wykorzystanie drożdży piekarskich w ogrodzie. Drożdże są niegroźnymi dla roślin grzybami. Pożywkę dla nich stanowią cukry proste.

Gdy drożdże znajdą się w korzeniach oraz częściach roślin, stworzą barierę ochronną, a także ochronią je przed m.in. mączniakami czy szarą pleśnią. Dzięki symbiotycznej relacji z roślinami sprawią, że te łatwiej wchłoną substancje odżywcze.

Co więcej, drożdże zawierają wiele witamin, białek oraz minerałów, m.in. magnezu, chromu, żelaza, cynku, potasu czy fosforu. Rośliny, które mają z nimi do czynienia, rosną szybciej i lepiej, mają też bardziej rozbudowany system korzeniowy. Nawóz przygotowany na bazie drożdży sprawi, że rośliny zaczną szybciej rosnąć.

Drożdże. Źródło: YouTube
Drożdże. Źródło: YouTube
Drożdże. Źródło: YouTube

Jak wykonać nawóz na bazie drożdży?

Składniki:

cukier,

woda (Uwaga! najlepsza jest deszczówka lub woda po gotowanych warzywach np. ziemniakach),

drożdże.

Przygotowanie:

Kostkę drożdży umieszczamy w wiaderku, beczce lub pojemniku, który pomieści 10 litrów ciepłej wody. Drożdże zasypujemy szklanką cukru i odstawiamy na dwie godziny. Po tym czasie zalewamy ciepłą wodą, mieszamy i pozostawiamy do odstania na okres około tygodnia. Po upływie tego czasu nawóz jest gotowy do podlewania czy opryskiwania roślin.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: PREZES TVP ZABRAŁ GŁOS W SPRAWIE WYSTĘPU RAFAŁA BRZOZOWSKIEGO NA EUROWIZJI. WYPOWIEDŹ JACKA KURSKIEGO BUDZI MIESZANE UCZUCIA. CO POWIEDZIAŁ

O tym się mówi w Polsce: PO OSTATNIEJ PRZYKREJ SYTUACJI KIBICE DRŻĄ O ZDROWIE I KONDYCJĘ DAWIDA KUBACKIEGO! UWIELBIANY SKOCZEK NARCIARSKI DOSTAŁ NIETYPOWĄ WIADOMOŚĆ OD FANKI

O tym się mówi na świecie: CO DALEJ Z POSZUKIWANIAMI ZAGINIONEJ MADDIE? NOWE TROPY PROWADZĄ ZA OCEAN. POLICJA PRZEKAZAŁA INFORMACJE O TAJEMNICZYM MĘŻCZYŹNIE