Choć mycie okien dla wielu osób nie należy do najprzyjemniejszych czynności, to jednak trzeba pamiętać o powtarzaniu tego zabiegu co najmniej kilka razy do roku, by pozostały one czyste. Niestety, często wiąże się to ze smugami oraz zaciekami, które nie wyglądają dobrze.

Często sklepowe, chemiczne środki czystości nie są tak dobre jak te, które przygotujemy w domu. W przypadku płynu do szyb również lepiej postawić na domowy sposób – wymaga niewiele czasu i składników, a perfekcyjnie sprawdzi się do mycia nie tylko okien, ale i luster! Jak go wykonać?

Mycie okien. Źródło: Youtube Marzena Korczyk
Mycie okien. Źródło: Youtube Marzena Korczyk

Domowy płyn do szyb krok po kroku

Warto wypróbować kilka przepisów i wybrać ten, który będzie nam najbardziej odpowiadał. Portal Interia przedstawił kilka propozycji. Pierwszą z nich jest skorzystanie z octu jako bazy.

Wystarczy wymieszać dwie szklanki wody z dwiema łyżkami soku z cytryny, połową szklanki octu i łyżeczką płynu do mycia naczyń. Następnie wlać do butelki z rozpylaczem i gotowe – można go używać! Należy rozprowadzić środek po szybach i następnie wytrzeć do sucha.

Jeśli zapach octu jest dla nas zbyt drażniący, warto wypróbować drugiej metody, czyli zmieszania 500 ml ciepłej destylowanej albo przegotowanej wody z 3-4 kroplami gliceryny, dwiema łyżkami wódki oraz dwiema łyżkami mydła w płynie. Stosowanie? Takie samo, jak w przypadku poprzedniego środka. Dzięki glicerynie szyby nie powinny parować, będą też pięknie błyszczały.

Mycie okien. Źródło: Youtube Ula Pedantula
Mycie okien. Źródło: Youtube Ula Pedantula

Trzecim sposobem jest z kolei wykorzystanie boraksu, który sprawi, że szyby będą pozbawione smug. Wykonanie jest najprostsze – dwie łyżki boraksu i trzy szklanki wody wlać do butelki z rozpylaczem i wymieszać. To wszystko, można używać domowego środka!

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: JADWIGA EMILEWICZ NIE PONIESIE KONSEKWENCJI ZA ZŁAMANIE OBOSTRZEŃ? ZDANIEM POLITYKA PISU NIE MA MOWY O ZŁAMANIU RESTRYKCJI. CO DALEJ ZE SPRAWĄ

O tym się mówi w Polsce: PROF. ANDRZEJ HORBAN SZCZERZE O ZARAŻONYCH KORONAWIRUSEM. WSKAZUJE PEWNĄ GRUPĘ, KTÓRA MA TYLKO 50% SZANS NA PRZEŻYCIE. O JAKICH OSOBACH MÓWI

O tym się mówi na świecie: WŁADIMIR PUTIN MA POWAŻNE PROBLEMY ZDROWOTNE? JUŻ WSZYSTKO JASNE. NAGRANIE PREZYDENTA ROSJI ROZWIEWA WSZELKIE WĄTPLIWOŚCI

Z życia gwiazd: JAKIE WYKSZTAŁCENIE MA KASIA CICHOPEK? AKTORKA Z „M JAK MIŁOŚĆ” MOŻE POCHWALIĆ SIĘ DYPLOMEM. SKOŃCZYŁA PRZYDATNY KIERUNEK