Większość z nas korzysta z cytryny bardzo często – przydaje się do robienia orzeźwiającej lemoniady w okresie wakacyjnym, a także do herbaty przez cały rok. Od jakiegoś czasu głośno jest także o tym, że picie wody z cytryną każdego poranka dobrze wpływa na organizm.

Okazuje się jednak, że cytryna może mieć o wiele więcej zastosowań i to nie tylko jako dodatek do napojów czy posiłków. Jak jeszcze można jej użyć?

Oto 13 zastosowań cytryny

Jak inorfmuje portal Polki.pl, jedną z propozycji wykorzystania cytryny jest dezynfekcja deski do krojenia. Należy pamiętać, że zbyt długo pozostawiona w wodzie deska może wygiąć się lub rozwarstwić – dlatego warto potrzeć ją przekrojoną na pół cytryną, co pozwoli nam na szybką dezynfekcję.

Owoc świetnie nada się także do czyszczenia mikrofali ze spalenizny. W tym wypadku należy wycisnąć sok z cytrusa do naczynia, która następnie trzeba wstawić do mikrofali i włączyć ją na najwyższą moc.

Cytryna. Źródło: youtube.com
Cytryna. Źródło: youtube.com
Cytryna. Źródło: youtube.com

Cytryna jest również świetnym produktem do walki z kamieniem. Idealnie sprawdzi się do odkamieniania czajnika – jeśli nie mamy kwasku cytrynowego, można po prostu wycisnąć z niej sok i wlać do wody, a następnie zagotować ją.

Cytryna usunie również plamy z rdzy lub trawy z ubrań. Wystarczy do prania wycisnąć sok z owocu.

Cytryna pomoże w wielu domowych porządkach

Jeśli chcemy pozbyć się smug z okna, a nie mamy octu, warto dodać nieco soku z cytryny do wody, którą będziemy je myć – sprawdzi się także przy lustrach.

Ze względu na to, że cytryna radzi sobie z wybielaniem, można w ten sposób przywrócić dawną biel praniu. Wystarczy je moczyć w wodzie z sokiem z cytryny, a później normalnie wyprać.

Ten owoc poradzi sobie z usuwaniem brzydkich zapachów, np. z lodówki – jeśli przekrojona połówka cytrusa znajdzie się w lodówce, „wyciągnie” z niej przykrą woń.

Cytryna. Źródło: youtube.com
Cytryna. Źródło: youtube.com
Cytryna. Źródło: youtube.com

Sprawdzi się także jako źródło ładnego zapachu w domu – wystarczy zagotować wodę z cytryną i goździkami, a piękny zapach rozniesie się po domu. Poradzi sobie także jako zapach do szafy, jeśli pokroimy ją w plastry i wysuszymy w piekarniku.

Sprzątanie z zastosowaniem tego owocu będzie znacznie łatwiejsze

Cytryna odstrasza m.in. mrówki, karaluchy czy pchły. Jeśli nie chcemy, by mrówki wchodziły nam do domu, lekko posmarujmy sokiem z owocu próg i futrynę. Można dodać odrobinę soku z cytrusa także do wody z płynem do mycia podłóg.

Możemy wyczyścić także baterię od zlewu czy umywalki, pocierając ją kawałkiem cytryny, co pomoże nam usunąć kamień. Sprawdzi się także przy zlewach kompozytowych, w połączeniu z sodą.

Niektórzy stosują ją także do pozbycia się zapachu moczu zwierząt lub dzieci – po prostu miksują owoc ze skórką i kładą w brzydko pachnącym miejscu, a po kilku godzinach wyrzucają cytrynę.

Cytrus ten jest idealny, by usunąć z kubka osad po herbacie albo kawie. Pomoże także przy pleśni – wystarczy spleśniałe miejsca w domu pokryć sokiem z cytryny i odczekać 10 minut.

To również może Cię zainteresować: NIEPRAWDOPODOBNE CO MIŁOŚĆ POTRAFI ZROBIĆ Z CZŁOWIEKIEM. PEWNA ZACHOROWANA STARUSZKA ZROBIŁA WSZYSTKO, BY UJRZEĆ SWĄ UKOCHANĄ, NIENARODZONĄ PRAWNUCZKĘ

Portal „Życie” pisał również o: PIERWSZA DAMA STANÓW ZJEDNOCZONYCH WYPOWIEDZIAŁA SIĘ NA TEMAT KRÓLOWEJ ELŻBIETY. PADŁY GORZKIE SŁOWA Z UST ÓWCZESNEJ PREZYDENTOWEJ

Jak informował również portal „Życie”: INTERNAUCI SĄ ZACHWYCENI TYM MINIATUROWYM DOMKIEM W ŚRODKU LASU. WNĘTRZE REZYDENCJI JEST ZASKAKUJĄCO PRAKTYCZNE. UROCZO, ELGANCKO I STYLOWO