Ulubiony sweter nie wygląda już jak nowy? Zdążył się sfilcować i wydaje się, że nie da się już nic z tym zrobić? Nic bardziej mylnego – często da się go jeszcze uratować, a po zastosowaniu jednego z domowych sposobów będzie znowu wyglądał idealnie!

Co zrobić, by sfilcowany sweter wyglądał znów jak nowy?

Często swetry filcują się przez wypranie ich w zbyt wysokiej temperaturze. Wydawać by się mogło, że wtedy można tylko je wyrzucić – nic bardziej mylnego! Portal Polki przedstawia rozwiązanie, jak go jeszcze uratować.

Sweter. Źródło: Youtube StarTV
Sweter. Źródło: Youtube StarTV

Pierwszym ze sposobów jest zorganizowanie tzw. kąpieli mlecznej swetra. Wystarczy moczyć go przez 20 minut w ciepłej wodzie z delikatnym szamponem, przez ten czas lekko go ugniatając, jednak nie pocierając jednym elementem o drugi.

Następnie włożyć go do miski z wodą i mlekiem (pół szklanki mleka na każdy litr wody) i odłożyć na trzy godziny, następnie przepłukać go wodą i wycisnąć. Później wysuszyć sweter na suszarce, pamiętając, by czasami rozciągać go, dzięki czemu osiągnie dawny rozmiar.

Innym sposobem jest wykorzystanie tzw. płukanki fasolowej – z wody po fasoli, którą zostawimy do moczenia na noc. Należy moczyć sweter w wodzie po fasoli przez ok. 4 godziny, później nieco pougniatać i wypłukać w wodzie, a przy ostatnim płukaniu użyć nieco gliceryny i wysuszyć na suszarce.

Sweter. Źródło: Youtube GOShA Kusper
Sweter. Źródło: Youtube GOShA Kusper

Można wykorzystać także amoniak – moczyć sweter w gorącej wodzie z amoniakiem przez 20 minut i wysuszyć go na suszarce.

Innym sposobem jest prasowanie swetra wywiniętego na lewą stronę parą.

W przypadku sfilcowanych kurtek warto spróbować prania z piłeczkami tenisowymi oraz dokładnego suszenia. Na przyszłość lepiej oddać puchową kurtkę do pralni.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: NA TĘ WIADOMOŚĆ CZEKAŁO WIELU UCZNIÓW. CENTRALNA KOMISJA EGZAMINACYJNA WYDAŁA PILNY KOMUNIKAT DOTYCZĄCY MATUR I EGZAMINÓW ÓSMOKLASISTY

O tym się mówi w Polsce: CZY CZĘŚĆ EMERYTÓW STRACI 500 PLUS DLA SENIORA? WSZYSTKO PRZEZ ZAPOWIADANĄ NA MARZEC 2021 WALORYZACJĘ. WAŻNE INFORMACJE DLA NAJSTARSZYCH POLAKÓW

O tym się mówi na świecie: NAJNOWSZE DONIESIENIA MEDIÓW O SZCZEPIONCE. PREPARAT MA TRAFIĆ NA RYNEK JUŻ WKRÓTCE. KIEDY RUSZĄ SZCZEPIENIA? ZNANE SĄ JUŻ SZCZEGÓŁY PROGRAM SZCZEPIEŃ

Z życia gwiazd: AGNIESZKA WOŹNIAK-STARAK UDZIELIŁA PIERWSZEGO WYWIADU PO STRACIE MĘŻA. WDOWA PO PIOTRZE WOŹNIAKU-STARAKU OPOWIEDZIAŁA O NAJTRUDNIEJSZYM CZASIE W ŻYCIU